دستگاه CAD-CAM

دستگاه CAD-CAM : امروزه با پیشرفت تکنولوژی برای انجام خدمات دندانپزشکی دستگاه های مختلفی به وجود آمده است . این دستگاه ها کار دندانپزشکی را راحت تر کرده و به دندانپزشک این امکان را فراهم می کند ، که کار خود را با دقت بیشتری انجام دهد . در ادامه ی این مقاله به معرفی دستگاه CAD-CAM خواهیم پرداخت .

دستگاه CAD-CAM

علم و فناوری در طی سال های اخیر پیشرفت های خیلی سریع و زیادی داشته است ، و همین امر منجر به پیدایش ابزارهای ابزارهای کامپیوتری مختلف شده است ، این ابزارها قادر خواهند بود ، در عرض چند دقیقه اینله واونله های سرامیکی را با کیفیتی بسیار برتر تولید کنند . یکی از این ابزارها و سیستم ها ، سیستم های (CAD/CAM)می باشد . این دستگاه ها جز دستگاه های لابراتواری بسیار گران قیمتی می باشند .

دستگاه CAD-CAM

با استفاده از سیستم های (CAD/CAM) دیگر به قالب گیری یا تهیه مدل کاری نیازی نمی باشد . اولین سیستم تجاری (CAD/CAM) ، سیستم CEREC می باشد ، که در دسترس است . این سیستم با هدف طراحی و ساخت سریع ترمیم های سرامیک در کنار صندلی اختراع شد . مدل ۲۰۰۵ این سیستم ۳ CEREC است.

در عمل ترمیم دندان ، بعد از اینکه دندانپزشک ، دندان را تراش داد ، برای کسب اطلاعات در مورد شکل حفره و بافت های اطراف آن از وسیله ای اسکن کننده استفاده می کند ، به این مرحله اصطلاحا ، قالب گیری تصویری گفته می شود . طی این مرحله از دندان آماده شده ، یک تصویر ویدیویی به نمایش در می آید ، تا بدین ترتیب موقعیت صحیح وسیله اسکن کننده تضمین شود .

این سیستم ، از حفره و بافت های اطراف آن تصویری تهیه کرده و این تصویر را به صفحه نمایش گر منتقل می کند . و این امکان را برای دندانپزشک و دستیارانش فراهم می کند ، تا از بخش طراحی به کمک کامپیوتر سیستم، برای طراحی ترمیم استفاده کنند . دندانپزشک بایستی سایر اطلاعات مربوط به ترمیم همچون لبه های جیجیوال را به سیستم وارد کرده و آن ها را تصریح کند .

بعد از اینکه مرحله ی طراحی ترمیم انجام شد . کامپیوتر وسیله تراش میکروسکوپی را هدایت می کند ، (بخش ساخت به کمک کامپیوتر سیستم) به طوری که با استفاده از از یک مکعب از جنس سرامیک یا کامپازیت با کیفیت بالا در عرض چند دقیقه ترمیم مربوط را تراش داد .

در مرحله بعد ترمیم از داخل ماشین تراش خارج می شود ، و برای شکل دهی بیشتر آماده می شود و سپس مرحله ی امتحان کردن و سمان نمودن انجام می شود .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *