تغییر رنگ دندان ها

تعییر رنگ دندان ها : تغییر رنگ دندان ها , علت های مختلفی دارد که منجر می شود فرد به فکر درمان این عارضه در کلینیک دندانپزشکی بیفتد. آیا شما هم جزو آن افرادی هستید که دندانهایشان دچار تغییر رنگ شده، و با خود می گویید دندانهایم خیلی زرد شده اند.

آیا تا به حال به علت های تغییر دندان هایتان فکر کرده اید؟

به طول کلی تغییر رنگ دندان ها در دو گروه عمده قرار میگیرند:

 1. تغییر رنگ داخلی
 2. تغییر رنگ خارجی

شایع ترین نوع تغییر دندان ها ، تغییر رنگ خارجی که به صورت تغییر در رنگ سطوح خارجی دندان خود را نشان میدهد. که در دو دسته بیماران جوان و پیر بسیار دیده میشود. این رنگ دانه هایی که بر روی دندان مشاهده میشود بیشتر در نواحی سردیکال دندان ها یافت می شود.

 

تغییر رنگ دندان

 

این رنگدانها ممکن هست به مواردی که در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد مربوط شوند.

 • بهداشت ضعیف دهان
 • ترمیم های موجود
 • خونریزی لثه ها
 • تجمع پلاک
 • عادت های تغذیه ای
 • حضور باکتری ها یا قارچ های رنگزا

چنانچه دقت کرده باشید در افراد مسن و پیر روی سطوح دندان ها بیشتر رنگدان های قهوه ای یا سیاه یا خاکستری دیده می شود. این رنگ ها می توانند گاهی در نواحی مجاور بافت های لثه نیز دیده شوند که نیاز به درمان توسط یک دندانپزشک در کلینیک دندان پزشکی مجرب دارند.

علت های مختلفی برای این عارضه وجود دارد که ما در زیر به چند مورد از مهمترین علت های تغییر رنگ دندان اشاره می کنیم:

 • نوشیدن زیاد قهوه و چای
 • بهداشت ضعیف دهانی
 • کشیدن سیگار یا تنباکو
 • مصرف برخی غذاها یا داروها

راه های برطرف کردن تغییر رنگ دندان ها و زیبا سازی دندان

با پیشرفت روزافزون دانش و تولید انواع دستگاه های دندانپزشکی و وجود آنها در کلینیک دندانپزشکی روش ها و راه های زیادی روبروی دندانپزشک برای درمان این عارضه وجود دارد. یکی از این راه ها به کمک اعمال پروفلاکسی انجام میگیرد که به کمک این روش اغلب رنگدان ها سطحی برداشته می شود.

یا وجود این برخی از تغییر رنگ های سطحی به وسیله این روش به راحتی قابل درمان نخواهند بود. درمان تغییرات رنگ دهان و معدن زدایی نیز اگر جواب نداد، در این صورت از روش هایی مثل لمینت یا سفید کردن دندان ها ( Bleaching ) استفاده کرد.

اعمالی مانند ریزسابی و درشت سابی جزو اعمال پروفلاسکی محسوب می شوند. که در ادامه به توضیح هر یک از این ها خواهیم پرداخت:

ریزسابی

این نحوه درمان شامل برداشت فیزیکی روی سطح دندان می باشد و در جهت حذف عیوب دندان و همجنین برای درمان و برطرف کردن رنگدان های سطحی استفاده می شود. در این نوع درمان از خمیری ژل مانند که محلول در آب هست مانند perma استفاده می شود تا اقدام به درمان این عارضه توسط دندانپزشک در کلینیک دندانپزشکی گردد. این روش قابلیت درمان و برطرف کردن تغییر رنگ دندان تا عمق 0.2 میلیمتر را دارا است.

نحوه عملکرد و شیوه درمان با خمیر پرما perma به این شکل است که این خمیر را بر روی دندان قرار داده و با لاستیک مخصوص پروفلاکسی که دارای لبه های پره دار می باشد ماده را با سرعتی آهسته و ملایم ماده را روس سطح دندان میمالیم در این صورت فشار متوسط و یکنواختی روی دندان ها وارد می شود تا تمام رنگدان ها به نحو خیلی عالی برداشته شوند. در انتهای درمان برای زیبایی بیشتر و درخشندگی دندان ها از فلوراید و لاستیک های پرداخت استفاده می شود.

درشت سابی

با توجه به توضیحاتی که در ریزسابی ارائه کردیم درشت سابی تفاوت های چشمگیری با آن نحوه درمان دارد، برخلاف ریزسابی در این روش برای برداشتن و برطرف کردن عیوب سطحی دندان از فرزهای 12 پره ای پرداخت کامپوزیت و یا فرزهای الماسی ریزدانه مخصوص پرداخت استفاده می شود.

در این روش استفاده از اسپری آب و هوا به جهت خنک کردن دندان و همچنین برای مرطوب نگه داشتن دندان ها برای تعیین آسان میزان حذف پوسیدگی ، می تواند نتیجه مناسبی داشته باشد.

روش درست سابی برای چه نوع عارضه هایی مناسب می باشد؟

برای برطرف کردن عیوبی همچون لکه های سفید سطحی موضعی ( که قابل دوباره معدنی شدن نیستند ) از این روش استفاده می شود.


در کلینیک دندانپزشکی دنتیست ایران تمام درمان های برطرف کردن مشکلات بیماری های دندانی به صورت کاملا حرفه ای و تخصصی انجام می شود . همیشه بهترین کلینیک دندانپزشکی می تواند با نیروهای متخصص خود و تجهیزاتی که در اختیار دارد . برای درمان بیماری های دندان مفید واقع شود . دنتیست ایران شامل دندان پزشک های حرفه ای و فوق تخصص می باشد که به راحتی راه های درمان را تشخیص داده و اقدام به درمان می کنند . برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با نحوه ارائه خدمات دندانپزشکی در دنتیست ایران می توانید با مشاورین ما در ارتباط باشید تا راهنمایی کامل را در اختیار شما قرار دهند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *