پروتز دندان , قیمت پروتز دندان , پروتزهای دندانی , دندان مصنوعی , انوع پروتز دندان , متخصص طرای و ساخت پروتز دندان , دنتیست ایران برترین کلینیک دندانپزشکی :پروتز دندان همان دندان مصنوعی و تعمیر دندان می باشد که در بین عموم مردم رواج دارد. پروتز دندان انواع مختلفی دارد .از روکش های پروتز دندانی که برای ترمیم یک دندان مورد استفاده قرار می گیرد تا پروتز های کامل دندان که به عنوان جایگزینی برای کل دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد که در اصطلاح دندان مصنوعی گفته می شود. در کل دو نوع پروتز دندان داریم . پروتز دندان ثابت و پروتز دندان متحرک که با تشخیص دندانپزشک برای هر بیمار خاص تجویز می شود.

پروتز دندان ثابت چیست ؟

پروتز ثابت دندان همان روکش دندان می باشند که در بین عموم مردم رایج شده است . پروتز دندان ثابت بر دو نوع می باشد:

روکش تک واحدی دندان (single dental crown)

دندان زمانی نیاز به استفاده از روکش پیدا می کند که ساختار دندان ضعیف شده و نیاز به محافظت و حمایت با استفاده از روکش دارد. یا برخی موارد دیگر بیشتر برای زیبایی از روکش دندان استفاده می کنند. گاهی به دلیل نقص عملکرد دندان ( مشکلات فانکشنال ) ، روکش به کمک سیستم جویدن و مضغ فرد می آید. که البته توضیحات مبسوطی در این زمینه در سری مقالات سایت از جمله روکشهای دندانی وپروتز ثابت موجود است.

 

دندان مصنوعی

دندان مصنوعی

 

بریج دندان ( dental bridges)

یک نوع دیگر پروتز ثابت دندان بریج های دندانی می باشد.پروتز ثابت دندان که در بین عموم بسیار رایج است این نوع از پروتزها می باشد. بریج دندان زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که یک یا تعداد بیشتری از دندان های فرد از بین رفته باشد . به طوری که هنوز یک دندان در جلو و یک دندان در عقب دندان از دست رفته سالم مانده است. به این ترتیب با تراش دو دندان مجاور ناحیه خالی از دندان ، یک پل (bridge ) بین دندانهای پایه زده می شود تا ناحیه خالی از دندان پر شده و دوباره توانایی جویدن و زیبایی به فرد باز گردد.

 

بریج دندان

بریج دندان

 

پروتز دندان متحرک

همانطور که از نام آن پیداست پروتز دندان متحرک نوعی پروتز و دندان مصنوعی است که به راحتی در دهان گذاشته و یا برداشته می شود. در برخی از موارد استفاده از پروتز دندان ثابت برای درمان دندان های از دست رفته نمی تواند مناسب باشد . که در این صورت نوع خاص پروتز دندان که در عمومیت هم معروف است به نام پروتز دندان متحرک مورد استفاده قرار می گیرد. پروتز های دندان متحرک سه نوع می باشند که در زیر آنها را شرح می دهیم.

انواع پروتز دندان متحرک

پروتز دندانی پارسیل (partial prosthesis)

پروتز یا دندان مصنوعی که در بیم عموم مردم به عنوان دندان تکه ای شناخته شده ساست یکی از همین پروتز دندان متحرک می باشد. پروتز پارسیل خود دارای انواع متعددی می باشد . برای مثال :

پروتز پارسیل تمام آکریل ( فلیپر ) که معمولا به عنوان یک درمان موقتی در بیماران مورد استفاده قرار می گیرند.

 

پروتز دندان متحرک

پروتز دندان متحرک

 

یک نوع دیگر از پروتز دندان متحرک پارسیل ؛ پروتز کرم کبالت است.از این پروتز مدتها قبل برای درمان بی دندانی ها با انتهای آزاد مورد استفاده قرار می گرفته است . بدین صورت که :

کسانی که دندانهای خلفی _دندانهای عقبی _خود را از دست داده اند و دندانی جهت پایه برای پروتز ثابت ندارند . یا کسانی که به هر دلیل نمیخواهند از پروتز ثابت دندان استفاده کنند .پروتز کرم کبالت شامل ترکیب آکریل ( لثه پروتز دندان یا همان بخش صورتی رنک دندان مصنوعی ) و آلیاژ فلزی می باشد که عمده آن را کرم و کبالت شامل می شود. معمولا به علت فلزی بودن گیره ها ظاهری نا خوشایند دارند. به همین علت امروزه انواع دیگری از پروتز پارسیل طراحی شده که بخش فلزی آن نیز به صورت رنگ دندان میباشد و به آنها پروتز پارسیل felexite گفته میشود.

پروتز کامل دندان یا دست دندان (denture ) یا همان دندان مصنوعی معروف

از پروتز دندان کامل زمانی استفاده می شودکه فرد تمام یا بخش عظیمی از دندانهای خود را از دست داده اند. بارها این دسته دندان ها را که پدربزرگمان یا مادربزرگمان داشته را دیده ایم . البته با پیشرفت علم دندانپزشکی امروزه درمان دیگر و خیلی پرطرفدار به نام ایمپلنت دندان معرفی شده که تقریبا استفادها ز پروتز دندان کامل را به کنار زده است . اما با تمام این تواصیف به دلیل هزینه بسیار پایینی که پروتز دندان دارد هنوز طرفداران زیادی نیز دارد. و همچنان مورد استفاده قرار می گیرد.

پروتز دندان

پروتز دندان

انواع پروتز کامل دندان در دو نوع : پروتز کامل معمولی و پروتز کامل لثه نرم

پروتز کامل دندان از دو بخش تشکیل می شود یکی دندان ها که بخش سفید پروتز می باشند و بسیار به دندان های طبیعی شباهت دارند و بخش دوم نیز لثه و بخش صورتی رنگ است که در بین بیماران به لثه پروتز موسوم می باشد.

بخش لثه پروتز باید مستحکم باشد که بتواندکارایی لازم را داشته باشد.

در اینجا سوالی پیش می آید و آن اینکه : نقش پروتزهای کامل یا پارسیل با لثه نرم چیست ؟

باید توجه داشته باشیم که لثه نرم به صورت یک لایه نازک در حدود 1 تا 2 میلی متر در زیر لثه سخت پروتز به مدت کوتاه استفاده می شود تا تورم یا التهابات لثه بیمار برطرف شده و بستر مناسبی برای دریافت پروتز با لثه سخت فراهم شود.استفاده از پروتز با لثه نرم برای مدت طولانی امکان پذیر نیست هر چند استفاده از آن بسیار راحت تر است اما تنهایی کار آیی آن بسیار پایینتر است. همچنین باعث تخریف بافت لثه باقیمانده در دهان بیمار خواهد شد. در عین حال تمیز نگه داشتن پروتزهای قابل انعطاف ( لثه نرم ) بسیار سخت تر است و احتمال رشد انواع باکتریها و قارچها در خلل و فرج آنها زیاد است.

 

 

پروتز کامل دندان

پروتز کامل دندان

 

اوردنچر ( over denture )

نوع دیگر از درمان پروتز دندان متحرک می باشد . اوردنچر در واقع پروتز کامل دندان یا دست دندان کاملی است که روی دو پایه دندانی یا چند پایه ایمپلنتی قرار می گیرد. اوردنچر از پروتز کامل دندان راحتر است اما با تمام این حرفها نوعی پروتز متحرک است و راحتی ان از پروتز دندان ثابت کمتر است .

مزایت های استفاده از پروتز دندان

استفاده از پروتز دندان یکی از راه های درمان برای مواقعی است که شما دندان های زیاد خود را از دست داده باشید . به دلیل هزینه بالای ایمپلنت دندان و کاشت دندان بهترین راه برای داشتن دندان , پروتز دندان می باشد که در اصطلاح عمومی همان دندان مصنوعی است . مزیت های زیادی که در استفاده از دندان مصنوعی وجود دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • قیمت و هزینه پروتز دندان به نسبت ایمپلنت دندان بسیار پایین است .
  • با استفاده از دندان مصنوعی شما هیچ مشکلی با غذا خوردن ندارید و به راحتی می توانید هر نوع غذایی را مصرف کنید.
  • لحن صدای شما درست می شود و مثل داشتن دندان طبیعی می توانید به صحبت کردن ادامه دهید.
  • پروتز دندان برای هر فرد به صورت سفارشی ساخته می شود و تا جایی که امکان دارد آنها را به صورت طبیعی می سازند.
  • برخی از پروتز های دندان که کل دندان ها را شامل نمی شود و تنها بخشی از دندان ها را جایگزین می کند . از اسیب دیدگی و شکستگی دندانهای کناری محافظت می کند.
  • دندان مصنوعی را به راحتی می توانید از دهان خود دربیارید و کاملا تمیزش کنید .
  • وقتی دندان مصنوعی دارید هیچ کس متوجه آن نخواهد شد چرا که بقدری طبیعی است که همه فکر می کنند که دندان طبیعی شما هستند.
  • در صورت رعایت بهداشت دهان و دندان طول عمر بالایی دارند. از دندانپزشک خود بخواهید نحوه نگهداری پروتز دندان را برای شما شرح دهد .

*** توجه

پروتز دندان هرگز نمی تواند جای دندان های طبیعی شما را بگیرند لذا شاید مدت زمانی طول بکشد تا به آنها عادت کنید .

مراحل ساخت پروتز دندان یا دندان مصنوعی

بعد از مراجعه بیمار به کلینیک دندانپزشکی , دندانپزشک با استفاده از مواد قالبگیر مخصوص ؛ قالب دهان و دندان های بیمار را در می آورد و آن را در اختیار تکنسین دندانساز قرار می دهد . تکنسین با استفاده از این قالب های دندان مصنوعی ( پروتز دندان ) را می سازد. در برخی موارد ممکن است که قالبگیری از دندان و دهان در دو مرحله صورت گیرد . همچنین تکنسین دندانساز برای تثبیت مدل قالب و پروتز دندان از موم استفاده می کند. دندانپزشک موم را انعطاف می دهدد و آنها را بر روی دندان های فرد محکم قرار می دهد تا بدین صورت فرم شکل گیری دندان ها بر روی یکدیگر به دندانساز مشخص شود.

بدین ترتیب فرم اصلی پروتز دندان ساخته می شود و در دهان فرد بیمار گذاشته می شود تا مورد آزمایش قرار بگیرد. در این آزمایش دندانپزشک از بیمار می خواهد تا راحتی و آرامش خود با با دندان توضیح دهد و حتی جاهایی که پروتز دندان اذیت می کند را نیز به دندانپزشک بگوید. تا آخرین تغییرات را بر روی پروتز و فرم دندان اعمال کنند . تا در نهایت پروتز قالبی به لابراتوار ارجاع داده شودتا در نهایت پرتز دندان ( دندان مصنوعی ) نهایی در اختیار بیکار قرار بگیرد.

بعد از اینکه پروتز نهایی در دهان بیمار گذاشته شد . از بیمار خواسته می شود هر روز یک بار به ملاقای دندانپزشک بروید تا از صحت عملکرد دندان مصنوعی خود کاملا رضایت داشته باشید. و در صورت اسیب دیدگی پروتز دندان یا شکستگی و درست عمل نکردن آن را دوباره بازسازی نمایند.

قیمت و هزینه پروتز دندان

هزینه و قیمت پروتز دندان که چه پروتز دندان ثابت باشد و چه پروتز دندان متحرک باشد عموما شامل مجموع تمام هزینه های لابراتورا , هزینه ویزیت دندانپزشک و نیز دستمزد دندانپزشک است .که در این بین صد در صد متخصص پروتز دندان دستمزد بیشتری خواهد داشت. در مجموع ارجاع به همکاران متخصص پروتز در صورت لزوم در دستور کار همه دندانپزشکان قرار دارد.