پالپکتومی , تکنیک پالپ تراپی Non Vital

پالپکتومی , تکنیک پالپ تراپی Non Vital  : در این مقاله قصد داریم در مورد تکنیک پالپ ترابی و یا همان پالپکتومی صحبت کنیم . در ابتدا به تعریف پالپ دندان می پردازیم . دندان از دو قسمت ریشه و تاج تشکیل شده است ، ریشه ی دندان در داخل استخوان فک قرار دارد و تاج دندان هم داخل دهان قابل مشاهده است . معمولا طول ریشه دو برابر طول تاج است . دندان های مختلفی در داخل دهان وجود دارد ، این دندان ها از لحاظ فرم و شکل با هم فرق دارند ، و بر حسب نوع آن ها دارای یک ، دو و یا سه ریشه هستند . هر ریشه یک مجرا با نام Root canal دارد . پالپ دندان هم داخل این مجرای ریشه قرار گرفته است ، که در اصظلاح عمومی به آن عصب گفته می شود . پالپ دندان ، علاوه بر عصب ، عروق و بافت زمینه ای و سلول هم دارد . اگر عفونت داخل پالپ دندان شود ، در آن صورت درمان Root canal انجام می شود . علاوه بر ریشه پالپ دندان در داخل تاج دندان هم وجود دارد ، تاج دندان دارای محفظه و اتاقکی است ، که محل قرار گیری پالپ دندان می باشد .

پالپکتومی

پالپکتومی , تکنیک پالپ تراپی Non Vital

1- دندان های شیری یکسری کانال هایی دارند ، که شکل آن ها به گونه ای است ، که درمان اندو را با مشکل مواجه می کند . کانال های مولر اول شیری بالغ اکثرا کوچک هستند ، به گونه ای که با بروچ های ریز هم قابل دسترس نیستند . طی اکریل گذاری کانال ها وحل کردن دندان در اسید نیتریک ۱۰% مشاهد شده است ، که در ابتدا یک کانال در داخل هر یک ازریشه های مولرهای شیری وجود دارد ، و سپس با رسوب مداوم در فرم کانال ها ، عاج ثانویه تنوعات ایجاد می شود .

2- برای درمان دندان های شیری از روش های اندو دونتیک استفده می شود ، و این روش ها وقتی به کار می رود که :

الف) کانال ها در دسترس باشد .

ب) استخوان پشتیبان نیز طبیعی باشد .

3- در صورتی که مولر دوم شیری ، قبل از رویش مولر اول دائمی از بین برود ، در طی رویش دندان های شیری با حرکت مزیالی مولر اول یکسری مشکلاتی ایجاد می شود . و در این حالت بایستی برای درمان ریشه دندان مولر دوم شیری نکروزه تلاش زیادی انجام شود . اگر دندان پرمولر دوم جانشین آن به صورت مادرزادی وجود نداشته باشد ، در آن صورت حفظ و وباقی مانده بیش از حد طبیعی مولر دوم شیری امری مهم است .

ترمیم دندان با پالپ درگیر | پالپکتومی

  1. دندانی که عمل پالپ تراپی وایتال روی آن انجام شده ، توسط دندانپزشکان جهت ترمیم هفته ها یا ماه ها به تعویق می افتد . بر طبق عقیده ی دندانپزشکان ، این روش اجازه تعیین موفقیت درمان انجام شده را خواهد داد . با این وجود ، معمولا علائم شکست پالپ تراپی تا ماه ها آشکار نمی شود و اگر پالپ تراپی با شکست مواجه شد ، در آن صورت ، کودک به ندرت علائم حاد نشان خواهد داد . ( معمولا علائم شکست شامل تحلیل لثه پاتولوژیک وکاهش تراکم استخوان می باشد ) لذا بهتر است ، بین پالپ تراپی و ترمیم فاصله ای نیفتد.
  2. مولرهای شیری یا دائمی که عمل پالپوتومی یا پالپکتومی روی آن ها انجام شده دارای تاج ضعیفی هستند ، درصورتی که تاج دچار شکستگی شده باشد ، ممکن است ، این شکستگی در زیر استخوان آلوئل باشد ، و عمل ترمیم دندان را غیر مممکن و غیر عملی سازد ، و با تاخیر در ترمیم دندان (سیل زود هنگام دندان ) ، درمان با شکست مواجه شود . برای حفظ پالپ در طول دوره ی بهبود و التیام لایه ای از سمان Hard- Setting روی ماده capping قرار می گیرد ، که با رستوریشن محکمی دنبال می شود .
  3. نوعی ترمیم فوری واغلب نهایی برای دندان هایی با درمان پالپ پرکردنی آمالگام ، کامپوزیت یا گلاس اینومر می باشد . درصورتی که تاج آنها حمایت خوبی داشته باشند ) ، در سایر دندان های خلفی که عمل پالپ تراپی روی آن ها انجام شده به محض این که عملی باشد باید از ssc یا روکش ریختگی استفاده شود .درمان پالپ مولر شیری اغلب با قرار دادن ssc در همان جلسه انجام می شود.

کلینیک دندانپزشکی


دنتیست ایران , کلینیک دندانپزشکی با ارائه خدمات درمانی دندانپزشکی در خدمت مردم عزیز می باشد. خدمات کلینیک به شرح زیر می باشد :

دندانپزشکی زیبایی , لمینت دندان , ارتودنسی , ایمپلنت دندان , جراحی لثه , دندانپزشکی کودکان , عصب کشی دندان , پروتز دندان , درمان ریشه دندان , ترمیم دندان و …

لذا برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین و متخصصین ما در دنتیست ایران تماس بگیرید تا راهنمایی های کامل در رابطه با هر نوع خدمات درمانی دندانپزشکی به شما ارائه دهند

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *