لمینت , لامینت , لمینت دندان , لامینت دندان , هزینه و قیمت لمینت دندان , مرکز تخصصی لمینت , متخصص لمینت دندان در تهران , کلینیک تخصصی لمینت دندان : داشتن دندان هایی سفید و زیبا آرزوی هر فردی است و همه از بد رنگ و نا فرم بودن دندانهای خود ناراحت هستند علم دندانپزشکی همیشه سعی در ارائه بهترین راه های درمانی برای دندان های نافرم و بدرنگ بوده و نتیجه های بسیار خوبی داشته است و روش درمانی را به وجود آورده است که امروزه خیلی طرفدار دارد . معجزه زیبایی دندان با لمینت دندان . لمینت دندان رنگ سفید دندان های شما را تضمین خواهد کرد. زیبایی دوچندان , زیبایی خنده و چهره را به شما هدیه خواهد داد. بهتر است بیشتر با لمینت دندان آشنا شویم :

 

 

لمینت دندان

لمینت دندان

 

لمینت دندان چیست ؟

لمینت دندان لایه ای همرنگ با دندان هاست که بر روی دندان قرار می گیرد و باعث اصلاح فرم و رنگ دندان ها می شود همچنین اگر دندانها با فاصله از هم باشند آنها را در کنار هم قرار می دهد و شکستگی جزئی دندان ها را می پوشاند تا لبخندی زیبا نصیب فرد کند. دیگر داشتن لبخندی زیبا با دندانهایی سفید و زیبا یک رویا نیست و همه می توانند ب استفاده از لمینت دندان بدان دست پیدا کنند . در لبخند اولین بخشی که بیشتر به چشم می خود برق دندانهای لمینت شده است که اعتماد به نفس بالایی به فرد می دهد.

در تعریف کلی می توان گفت لمینت دندان لایه بسیار نازکی از جنس سرامیک است که همان جنس دندان طبیعی می باشد . این لایه نازک سرامیکی بسیار مقاوم است به طوری که در حد دندان طبیعی می باشد. لمینت دندان تک به تک ساخته می شود . لمینت های دندان بعد از ساخته شدن در لابراتوار با مواد چسباننده مخصوص به دندان های طبیعی فرد متصل می شوند این چسب بسیار مقاوم می باشد و توسط اشعه یوی7 اجرا می شود.

برخی نکات بعد از لمینت دندان

بعد از انجام لمینت دندان بر روی دندانها بد رنگ و بدفرم برخی از نکات باید رعایت شوند :

 • رعایت بهداشت دهان و دندان بیشتر از قبل
 • جلوگیری از ضربه زدن و خوردن به دندان لمینت شده.
 • استفاده از نخ دندان برای تمیز کردن دندان ها
 • مراجعه به دندانپزشک هر 6 ماه یک بار برای چک آپ کلی .
 • در خوردن عذا در روزهای اول یکم رعایت کنید و از خوردن غذا های سفت خوداری نمایید ولی بعد از هفته اول می توانید بدون نگرانی هر نوع غذایی را میل کنید.
 • در روزهای اول به دندانهای خود که لمینت انجام شده است زیاد فشار نیاورید.
 • در صورت شکستگی و آسیب دیدگی لمینت به هر دلیلی می توان آن را تعویض کرد همچنین به هر دلیلی تغییر رنگ در لمینت رخ دهد به راحتی با یک پالیش به شکل اولیه و رنگ سفید خود باز می گردد و براق و شفاف می شود.
 • در برخی از مواقع وقتی فشار زیادی بر روی دندان لمینت شده وارد می شود لمینت از دندان جدا می شود که با مراجعه به دندانپزشک و کلینیک دندانپزشکی , دوباره می توان آن را در محل خود بچسبانید.
 • در صورتی که بعد از لمینت دندان شاهد التهاب و قرمزی لثه شده باشید حتما به دندانپزشک مراجعه نمایید تا از سلامت لثه خود مطمئن شوید.

*** توجه

شما می توانید با استفاده از لمینت دندان با خیالی آسوده و راحت بدون دغدغه از بین رفتن دندان و ساییدگی ؛ دندانهای خود را ترمیم و زیبا کنید , تغییر فرم دهید و لبخندی زیبا داشته باشید . لمینت دندان یکی از بهترین درمان های دندانپزشکی برای ترمیم و زیبایی دندان می باشد.

 

لمینت

لمینت

 

انواع لمینت دندان و مقایسه آنها

بر اساس جنس و ساخت لمینت دندان به دو نوع تقسیم می شود :

لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی دارای ظاهری زیبا می باشند و به نسبت لمینت های کامپوزیتی مقاومتر هستند . ثبات رنگ بالایی به نسبت لمینت های سرامیکی دارند .
ونیری که از جنس سرامیک هستند در لابراتوار ساخته می شوند و جنسی بسیار نزدیک به جنس دندان طبیعی دارند.

لمینت کامپوزیتی

قیمت لمینت های کامپوزیتی به نسبت لمینت های سرامیکی پایین تر می باشد ولی در عوض ثبات رنگ کمتری دارند . همچنین در استفاده از لمینت های کامپوزیتی برای درمان ؛ دندان تراش کمتری می خورد.

ونیری که از کامپوزیت است در مطب و مستقیم ساخته می شود و به آن لمینیت کامپوزیتی می گویند.

لمینت دندان برای چه افرادی مناسب می باشد ؟

لمینت دندان بیشتر برای رفع مشکلات ظاهری و سطحی دندان ها کاربرد دارد و اگر دندان ضایعات زیادی نداشته باشد بهترین درمان می باشد در اصل لمینت در حزطه مینای دندان می باشد.

به چه میزان در درمان لمینت ؛ دندان تراش داده می شود ؟

برای زیبایی دندان و استفاده از لمینت برای داشتن لبخند و فرم زیبای دندان در برخی از موارد نیاز می باشد تا دندان طبیعی به مقداری بسیار ناچیز تراش داده شود که در این صورت باید این کار انجام شود ولی در برخی موارد نیز نیاز به تراش وجود ندارد که در داین صورت نیز فقط لمینت تراز شده و چسبانده می شود .

عوارض جانبی لمینت دندان

حساسیت های بعد از لمینت دندان

باید توجه داشته باشیم همانند سایر ترمیم های دندانی لمینت دندان نیز بعد از انجام با حساسیت سرما و گرما روبروست اما این طبیعی بوده و نگرانی ندارد و بعد از مدت زمان کوتاهی از بین می رود.

شکستگی دندان لمینت شده

برای بالا بردن طول عمر دندان لمینت شده فرد باید برخی از مسائل و نکات را رعایت نماید . همچنین قبل از انجام لمینت باید فرد شرایط درمان لمینت دندان را داشته باشد تا به راحتی بدون آسیب های جدی درمان صورت گیرد فرد نباید بیماری های دهانی داشته باشد . برای جلوگیری از شکستگی لمینت دندان بهتر است در خوردن غذاها دقت داشته باشیم برای مصرف غذاهای سفت بهتر است آنها را خورد کنیم و بعداستفاده نماییم. هرچند نگرانی بابت شکستگی دندان لمینت شده وجود ندارد و می توان آن را تعویض کرد ولی این با هزینه همراه است و بهتر است مراقبت زیادی داشته باشیم .

تغییر رنگ لمینت دندان

از عواملی که بیشتر به تغییر رنگ لمینت کمک می کنند کشیدن سیگار و قلیان و خوردن چای وقهوه میباشد . البته رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان نیز دخیل است . نوشیدن نوشبه های گازدار و غذاهای رنگی و … نیز باعث اغییر رنگ در لمینت می شود. لذا با رعایت تمام مسائل بالا در نگهداری لمینت دندان خود کوشا باشید .

مراقبت های بعد از درمان لمینت دندان

بعد از انجام لمینت فرد باید مراقبت های دهانی و دندانی خود را بیشتر کند و با رعایت بهداشت دهان و دندان از آسیب دیدگی به دندان لمینت پیشگیری کند .

از دهان شویه هایی که حاوی فلوراید ها هستند و بر روی لمینت تاثیر گذار می باشند بی رویه استفاده نکنید همچنین حتما قبل از استفاده از هر نوع دهان شویه ای ابتدا به دندانپزشک خود مراجعه نمایید و با آن در میان بگذارید تا دندانپزشک تشخیص دهد که از کدام نوع دهانشویه استفاده نمایید.

جایگزین شدن لمینت دندان به جای ارتودنسی

هم ارتودنسی دندان و هم لمینت نوعی درمان برای ترمیم و خوش فرم کردن دندان می باشد . که در زمره ترمیم و دندانپزشکی زیبایی می باشد . در برخی از تبلیغات اشاره می شود که لمینت جایگزینی مناسب برای ارتودنسی است . با توجه به اینکه ارتودنسی عوارضی برای دندان ها ایجاد می کند و در برخی موارد آسیبی به ریشه و لثه وارد می کند . لمینت جایگزینی مناسب می تواند برای ارتودنسی باشد ولی در تمام موارد نیز نمی توان چنین گفت . در مواردی پیچیدگی دندان در حدی است که نمی توان لمینت را جایگزین ارتودنسی قرار داد. لذا باید دقت داشته باشیم که بعد از مراجعه به کلینیک دندانپزشکی و تشخیص دندانپزشک اوست که بهترین گزینه را برای بیمار پیشنهاد خواهد داد. در مشاوره و راهنمایی های دندانپزشک خود شک نکنید همیشه بهترین پیشنهاد را به شما خواهد داد.

طول عمر لمینت دندان

خیلیاز افراد براشون این سوال پیش می آید که عمر لمینت چقدر است ؟ و یا اینکه ایا ممکن است لمینت از دندان جدا شود ؟ سوال دیگر اینکه آیا لمینت پوسیده می شود یا نه ؟ و خیلی سوالات دیگر .

باید در رابطه با جدا شدن لمینت از دندان بگوییم که اگر متخصص با تجربه و دندانپزشک حرفه ای دندان شما را درمان لمینت انجام دهد و در طراحی و ساخت آن دقیق باشد به هیچ وجه از دندان جدا نخواهد شد.

همچنین اگر محیط دهان با تغییرات دما ( سرما و گرما ) روبرو شود باعث جدا شدن لمینت از دندان خواد شد . لذا برای مقابله با این تغییرات بهتر است مراقبت های لازم انجام شود تا از آسیب دیدگی احتمالی به لمینت دندان جلوگیری شود.

در رابطه با طول عمر لمینت دندان نیز می توان گفت تمامی با رعایت نکات ایمنی بعد از انجام لمینت دندان که در بالا نیز باها اشاره شده می توان عمر آن را زیاد کرد.

در رابطه با پوسیدگی دندان لمینت شده یا لمینت دندان می توان گفت دندان لمینت شده به همان اندازه پوسیده می شود که دندان طبیعی دچار پوسیدگی خواهد شد . لذا همان اندازه که رعایت بهداشت دندان را برای دندانهای طبیعی داشته اید باید برای دندانهای لمینت شده نیز داشته باشید. همچنین باید توجه داشته باشید لمینت فقط جلوی دندان را پوشش می دهد اگر بهداشت دندان رعایت نشود و دندان دچار پوسیدگی شود باید از پشت دندان آن را ترمیم کرد .

در برخی از افراد پوسیدگی دندان های جلویی قبلا رخ می دهد و بعد از انجام لمینت دندان بر روی آنها از پوسیدگی آنها کم می شود. همچنین می توان این پوسیدگی دندانی را با استفاده کردن از نخ دندان و مسواک به صورت مرتب کاهش داد و موجب پیشگیری آن شد.

چه کسانی نمی توانند از لمینت دندان استفاده کنند

همیشه دندانپزشکی زیبایی برای تمام افراد قابل انجام نمی باشد . برخی از درمان های دندان و ریشه دندان و حتی جراحی های زیبایی لثه و فک برای افرادی خاص قابل انجام نمی باشند . مثلا در رابطه با درمان لمینت دندان می توان گفت که :

 • افرادی که دندان های تحلیل رفته داشته باشند .
 • افرادی که طول دندان های آنها بیش از اندازه کوتاه باشند
 • مینای دندانهای آنها از بین رفته باشد.
 • افرادی که پوسیدگی شدید دندانی دارند.

لمینت دندان تجویز نمی شود و برای درمان این نوع از دندان ها نمی توان از لمینت دندان استفاده کرد.

مزایای انجام لمینت دندان

 • استفاده از لمینت بر روی دندان از پوسیدگی و خراب شدن آن جلوگیری می کند.
 • برای کار گذاشتن لمینت دندان بر خلاف روکش های سرامیکی که مقدار زیادی از دندان را تراش می دهند . فقط مقدار کمی از دندان تراش می خورد.و بقیه دست نخورده باقی می ماند.
 • بر خلاف نازکی بیش از اندازه این روکش خیلی مقاوم است
 • ماندگاری رنگ بالایی دارد.
 • قابلیت تعئیض در صورت شکستگی و آسیب دیدگی را دارد.
 • با رعایت بهداشت دهان و دندان طول عمر بالایی خواهد داشت.
 • موجب زیبایی خنده و صورت می شود .
 • فرقی با داشتن دندان منظم و زیبای طبیعی ندارد
 • باعث بالا رفتن اعتماد به نفس افراد موقع سخنرانی می شود .
 • زیبایی خاصی به دندان های شما خواهد داد که آرزوی خیلی از افراد داشتن همچین حالتی است .

مراحل درمان لمینت دندان

برای درمان لمینت دندان ابتدا بعد از مراجعه به کلینیک دندانپزشکی , و انجام معاینات کلینیکی و اولیه , دندانپزشک با رعایت اصول دندانپزشکی اقدام به تراش حدودا نیم میلیمتر از دندان می کنداین کار باید با دقت بالایی انجام شود و میزان و تراز بودن دندان خیلی اهمیت دارد.از دندان مد نظر برای لمینت کردن قالب گرفته می شود و بعد از طراحی و ساخت لمینت , پوسته و روکس دندان ( لمینت ) بر روی دندان چسبانده می شود.

همان طور که گفته شد یکی از راه های زیبایی لبخند و داشتن لبخندی زیبا لمینت کردن دندانهایی است که موقع خندیدن ظاهر می شوند. با لمینت کردن این دندان ها کاملا به یک شکل در آمده و لبخندی زیبا و دلنشین را ایجاد می کنند . اکثر بانوان عاشق داشت لبخندی زیبا هستند تا با استفاده از آن بتوانند . اطرافیان خود را به خود جذب کنند.