دندانپزشکی زیبایی , دندان پزشکی زیبایی , خدمات دندانپزشکی زیبایی , کلینیک تخصصی دندانپزشکی زیبایی , مرکز زیبایی دندان , دنتیست ایران مرکز دندانپزشکی زیبایی : از مهمترین شاخه های رشته دندانپزشکی مربوط به دندانپزشکی زیبایی می شود. دندانپزشکی زیبایی به منظور بالابردن عملکرد دندان ها انجام میگیرد.

دندانپزشکی زیبایی و هرچه که در مورد آن باید بدانید:

دندانپزشکی زیبایی در حقیقت به زیبایی دندان های شما مربوط می شود. شما می توانید با مراجعه به یک دندانپزشک علاوه از زیبایی دندان ها خط لبخند زیبایی نیز داشته باشید و زیبایی را به صورت خود هدیه دهید. زیبایی بخشیدن به صورت یکی از هنر های رشته و علم دندانپزشکی می باشد.

سعی و تلاش دندانپزشکان بر این است که علاوه بر اعمال تغییرات بر روی دندان ها برای زیبایی بخشیدن به آنها اقدام به ایجاد لبخندی زیبا نیز در شما بکنند.

رشته هایی در دندانپزشکی آموزش داده می شوند که مربوط به زیبایی می شوند و در این دوره ها دانشجویان می آموزند که چگونه اقدام به زیباسازی دندان ها و لبخند بپردازند. تخصص هایی مثل ارتدونسی و پروتزهای دندان از جمله این تخصص ها می باشند. چنانچه این موارد را از دندانپزشکی حذف نماییم عملا رشته ای مستقل به نام دندانپزشکی زیبایی نخواهیم داشت.

 

دندانپزشکی زیبایی

 

روش بسیار پر کاربرد در دندانپزشکی زیبایی برای زیبا سازی دندانها روش سفید کردن دندان ها می باشد. موادی که دندانپزشک برای سفید کردن دندان ها و در پی آن زیباسازی دندان استفاده می کند از عمر و ماندگاری طولانی مدتی برخوردار می باشند و البته این می تواند مقایسه شود با موادی که بیرون به منظور سفید کردن دندان ها به فروش می رسد تا فرد به تنهایی با استفاده از این مواد اقدام به زیبا سازی و سفید کردن دندان های خود نماید. با مقایسه این دو مورد شما خیلی راحت می توانید پی به تفاوت این دو مورد ببرید.

با تغییر در شکل مینا و رفع فراز و فرود دندانها موجب می شوید که ظاهر دندان هایتان بیش از پیش زیباتر به نظر برسد. چنانچه توجه کرده باشید در برخی از افراد این فراز و فرود ها باعث شکستگی های جزئی و ریزی شده که مشکلات دیگری را نیز برای آنها ایجاد کرده است. تغییر در مینای دندان یکی از راه هایی هست که می توان برای جلوگیری از این شکستگی ها نیز از آن استفاده کرد. به این نکته توجه داشته باشید که مینای دندان بسیار خاص بوده و هرگز قابل برگشت نمی باشد. در برخی موارد مشاهده می شود که عاج دندان دچار تهدیداتی بسیار مهم می شود.

تغییر شکل مینا با نام های دیگری نیز شناخته می شود.

ایجاد طرح

ایجاد طرح به این معنای تراشیدن میلیمتری دندان ها به شکلی خاص و فرم دهی به دندانها می باشد. این کار خود درمانی فوری در علم دندانپزشکی و دندانپزشکی زیبایی به حساب می آید که اغلب افراد در صدد انجام آن برای رسیدن به زیبایی نسبی خاصی می باشند. در این روش دندانپزشک در کلینیک دندانپزشکی دندان های شکسته ترک دار و خمیده و نیز دندان هایی که روی هم سوار شده اند را اصلاح کرده و باعث می شود زیبایی خاصی در چهره و دندان های شما نمایان گردد. شایان ذکر است که افرادی که از ارتودونسی استفاده می کنند این روش نیز برای آنها مورد استفاده قرار میگیرد.

توجه به این نکته بسیار بسیار الزامی می باشد که این روش یک روش برگشت ناپذیر می باشد چرا که با شکل دادن دوباره به دندان ها در واقع در ظاهر و طول و موقعیت دندان تغییر حاصل میگردد.

روش فیلینگ کامپوزیت

در روش فیلینگ کامپوزیت دندانپزشکان ترکیبی از مواد که همانند مینا بوده بر روی سطح دندان های فرد قرار می دهند تا بتوانند فرم مورد نظر را بر آن اعمال نمایند. بعد از قرار دادن این مواد بر روی دندان ها و رسیدن به میزانی از استحکام و حفظ استحکام خود توسط دندانپزشک در کلینیک دندانپزشکی مورد پولیش قرار میگیرد.

پل دندان 

در بعضی از افراد دندان های مصنوعی به فک دهان متصل میگردند و در برخی افراد نیز با توجه به بافت فک و فاکتورهای دیگر همانند پل به یکدیگر متصل می شوند. در این روش دندانهای مصنوعی به وسیله ابزار و وسایلی قلاب مانند به دندان های مجاور دندان مصنوعی اتصال داده می شوند. اتصال دندان مصنوعی توسط قلاب به دندان های اصلی مجاور از روش های قدیمی به حساب می آید چرا که این قلاب ها قابل مشاهده بوده و این حالت زیاد مورد پسند خود فرد یا اطرافیان او نیست.

اما از ویژگی های بارز روش اتصال با پل می توان به داشتن جلوه ای زیبا و انجام بی دردسر این روش اشاره کرد. راحتی استفاده از این پل ها به قدری هست که فرد گاها فراموش می کند که دندانی مصنوعی در دهان خود دارد. البته در برخی موارد از این نوع اتصالات جهت ترمیم دندان ها استفاده می شود که خود یکی از کاربرد های دیگر این پل ها و اتصالات می باشد.

پل های چسبان

در مواردی که ستون و پایه های کناری دندان ها سالم و عاری از هیچگونه پرشدگی قبلی باشد می توان از پل چسبان برای هرچه بیشتر کردن زیبایی و بهبود ظاهر دندان های فرد مورد نظر استفاده کرد. یکی از مهمترین تفاوت های این روش با روش اتصال در این هست که مقدار خیلی اندکی از مینای دندان تراش داده می شود تا حدی که در این نوع درمان و این نحوه تغییر در مینا حفظ سلامت دندان های مجاور نیز لحاظ شده و حفظ می شود. در این صورت به آنها آسیبی نخواهد رسید در مراحل بعدی پل های چسبان را به مناطقی که دندان تراشیده شده است می چسبانند.

لامینت یا لمینت

مواد تشکیل دهنده لمینت دندان از پرسلن بوده که لایه ای با ضخامت کم و بسیار نازک می باشد. که مستقیم بر روی دندان ها در کلینیک دندانپزشکی توسط یک دندانپزشک حاذق چسبانده می شود. در موارد بسیاری از لمینت می توان استفاده کرد که برخی از آنها عبارتند از :

  1. دندان ها دارای فواصلی با یکدیگر باشند .
  2. میزان تغییر رنگ در دندان ها به قدری و به کیفیتی باشد که روش های سفید کردن دندان با استفاده از مواد مختلف و روش های مختلف در آنها جواب ندهد و نتیجه مورد دلخواه ما را در پی نداشته باشد.

چنانچه با مواردی برخورد کرده باشید که از این روش برای زیبایی دندان ها در دندانپزشکی زیبایی استفاده می کنند خواهید دید که در بسیاری موارد این روش بسیار عملکرد خوب و قابل توجهی از خود نشان داده و مورد توجه بسیاری افراد قرار گرفته است.

از روش های مختلف در علم دندانپزشکی زیبایی در کلینیک دندانپزشکی استفاده می شود تا نامرتبی ها و تغییر رنگی هایی که در دندان ها به دلایل مختلف رخ می دهد برطرف گردند. همچنین از این روش ها استفاده می شود تا دندان ها و لثه ها بازسازی شده و به هدفی که در پی آن بودید یعنی رسیدن به یک لبخنی زیبا و خوش آیند ، برسیم. حفظ سلامت دندان ها و ایجاد نظم در آنها یکی دیگر از انواع فایده هایی هست که با انجام این روش ها به آن دست پیدا می کنید. همه این موارد باعث می شوند که شما به رازی به نام سلامتی نایل گردید وچه حسی بالاتر از حس سلامتی؟

از طرفی نیز می توان به این مورد اشاره کرد که با توجه به هزینه بر بودن مراجعه به دندانپزشکی در کلینیک دندانپزشکی و اصلاح طرح لبخند و ترمیم دندان ها و زمان بر بودن اینها گاهی باعث میشوند افراد بسیاری از اقدام کردن به این کار امتناع بورزند. بنابراین توصیه ای که ما به شما داریم این است که هر چه بیشتر مواظب سلامتی دندان های خود باشید و تا می توانید از بروز آسب به آنها به هر دلیلی جلوگیری کنید.

ولی چنانچه با وجود مراقبت هایی که از دندان های خود به عمل آوردید اما باز هم دندانهایتان دچار آسیب دیدگی شدند لطفا سریعا به دندانپزشک در کلینیک دندانپزشکی مراجعه کرده و آسیب دیدگی خود را با پزشک خود در میان بگذارید. دندانپزشک با معاینه فنی و تخصصی دندان های شما با توجه به میزان آسیب دیدگی دندانهایتان نسخه و طرح درمانی را برای شما تجویز کرده و شما تحت درمان قرار میگیرد.

به این نکته توجه داشته باشید که دندانپزشک دوست شما و دوست دندانهای شما می باشد نه دشمن آنها بنابراین تنها هدف دندانپزشک خدمت به شما و رفع آسیب دیدگی و بهبود وضعیت دندان های شما می باشد این رابطه دو طرفه بوده و دندانپزشک نیز باید به این نکته توجه داشته باشد که بیمار برای رسیدن به سلامت دندان هایش او را فردی مورد اعتماد دانسته و جهت رسیدن به هدف نهایی خود یعنی داشتن دندان هایی سالم و زیبا به او مراجعه کرده است.

علاوه از مسائلی که ذکر کردیم هر فردی باید این نکته را در نظر داشته باشد که علاوه بر مراقبت هایی که بر دندان های خود انجام می دهند لازم و ضروری هست که حداقل دوبار در سال به دندانپزشک مراجعه کرده تا از سالم بودن دندانهای خود اطمینان خاطر لازم را به دست آورد.

گفتیم که یکی از مهمترین شاخه های علم دندانپزشکی رشته دندانپزشکی زیبایی می باشد. اما آیا تا به حال به این اصطلاح فکر کرده اید؟ منظور ما از دندانپزشکی زیبایی چیست و چه کارهایی در آن انجام میگیرد؟ برای افزودن عملکرد دندان ها و همچنین بهبود میزان زیبایی آنها عملیاتی صورت میگیرد و از سخت افزار هایی استفاده می شود که به مجموعه از اینها دندانپزشکی زیبایی میگویند.

یک دندانپزشک زیبایی رسالت ذاتی که دارد این است که بتواند با انجام کارهایی و تغییراتی بر روی دندان های شما آنها را به حدی از زیبایی و تناسب برساند که به صورت معمول مورد پسند خود، خانواده و دوستان و افراد اطرافتان قرار گیرد. بنابراین کسی که می خواهد اقدام به دندانپزشکی زیبایی نماید بایستی در این رشته به حد کافی علم و سواد برای این کار را در طول مدت آموزش و تمرین هایی که در دانشگاه انجام میدهد کسب نماید. خروجی مناسب در این علم محصول تلفیقی از هنر و علم می باشد. دندانپزشک به صورت کلی دو هدف عمده را پیگیری می کند و در صدد رسیدن به آنها می باشد یک اینکه می خواهد سلامت دندان های شما را به شما هدیه دهد دو اینکه می خواد به شما یک لبخندی زیبا با دندان هایی زیبا هدیه دهد.

البته باید به این نکته توجه شود که رشته دندانپزشکی به صورت تخصصی نداریم بلکه گروهی از دندانپزشکان در کنار یکدیگر جمع شده و در این شاخه مشغول فعالیت اعم از فعالیت های علمی و پژوهشی و عملی می باشند. به عنوان مثال در آمریکا هیچگاه این رشته به عنوان یک رشته مستقل شناخته نشده است در این میان دو تخصص دیگر وجود دارد که نمی توان میان آنها و مسائل مربوط به زیبایی دندان هیچ رابطه ای قائل نشد. این تخصص ها عبارتند از ارتدونسی و پروتز های دندان البته نا گفته نماند که برای تخصص گرفتن در این رشته ابتدا باید مدرک خود از رشته دندانپزشکی را بگیرید و سپس اقدام به فعالیت سه سال دیگر در این تخصص را نمایید تا بتوانید در این رشته به صورت عملی اقدام به فعالیت جدی در عرصه کاری آن نمایید.

از جمله مواردی که در دندانپزشکی زیبایی صورت میگیرد میتوان به درمان های بیلیچنگ و یا همان سفید کردن دندان ها اشاره کرد. البته امروزه شاهد آن هستیم که برای سفید کردن دندان ها داروهای زیادی حتی بدون نسخه پزشک وجود دارد اما یک دندانپزشک کاری که انجام میدهد به صورت تخصصی و با مبانی علمی خاصی می باشد که در آخر منجر به زیبایی بیش از پیش با ماندگاری بالاتر می شود.

دندانپزشکی زیبایی و مطالب مفید درباره آن

یکی از کارهایی که به جهت مربت بودن بیش از پیش دندان ها و پستی و بلندی آنها در دندانپزشکی زیبایی صورت میگیرد شکل دادن به مینای دندان می باشد. البته همانطوری که قبلا به این نکته اشاره داشتیم باید توجه داشته باشید که مینای دندان برگشت ناپذیر می باشد و باید بدانید که با برداشتن مینای دندان گاهی ممکن است آسیب هایی جدی و عمیقی به عاج دندان شما وارد آید بنابراین این عملیات بایستی توسط یک دندانپزشک متخصص در کلینیک دندانپزشکی صورت گیرد.

ایجاد طرح یکی دیگر از انواع کارهای دیگر هست که انجام می شود. در حقیقت منظور ما از ایجاد طرح شکل دادن دوباره به دندان ها می باشد چرا که این امکان وجود دارد که در اثر سایش های متفاوت و یا دندان قروچه شکل دندانهایتان دستخوش تغییر قرار گرفته باشد که این نیز به نوبه خود نیازمند متخصص زیبایی در این زمینه هست تا دوباره شکل اصلی دندان ها به آنها بازگردانده شود.

یکی دیگر از کارهای دیگری که در دندانپزشکی زیبایی صورت میگیرد فیلینگ کامپوزیت می باشد. چنانچه گفتیم در این روش از ترکیبی همانند مینا استفاده می شود تا با قرار دادن بر روی سطح دندان ها اقدام به فرم دهی آنها گردد، بعد از قرار گیری این مواد بر روی دندان ها و مستحکم شدن و سفت شدن به میزان کافی با پولیش کشیدن بر روی آنها به فرم و شکل لازم و دلخوام و مورد نیاز دست پیدا میکنیم.

مریلند بریج دندان هایی مصنوعی هستند که در میان دو عاج دندان قرار میگیرند تا جای خالی دندان خالی را پر کنند.

این دو عاج دندان مصنوعی را متصل به دو دندان کناری کرده و آن را نگاه می دارد. کسانی که یک یا چند دندانشان را از داده باشند از این روش برای درمان دندان های آنها استفاده می شود. البته توجه به این نکته ضروری هست که این نوع دندان ها مانند دندانهای مصنوعی دیگر قابل برداشتن و گذاشتن نیستند. از مریلند بریج در نواحی دندان هایی که فشار کمتری را تحمل می کنند مانند دندانهای جلویی ، استفاده می شود.

برای تصحیح گاز زدن و و صحبت کردن از پل های پایه دار یا مریلند بریج استفاده می شود. افرادی که از این پل ها استفاده کرده اند و آنها را در دهان خود دارند باید بهداشت دهان و دندان های خود را به صورت جدی رعایت کنند. گرچه عمر مفید این نوع از دندان ها ده سال یا حتی گاها بیشتر از ده سال نیز می باشد.

با توجه به تغییرات سریعی که در علوم و تکنولوژی در هر لحظه از زندگی ما انسان ها ، پیشرفت هایی نیز در زمینه دندانپزشکی زیبایی در طول سالهای اخیر اتفاق افتاده است در کنار اینها زیبایی نیز بیش از پیش در درجه ای اهمیت بالاتری برخوردار می باشد. از نمونه از این زیبایی ها داشتن لبخندی زیبا و آرامش بخش می باشد. همانگونه که پیشتر توضیح دادیم داشتن یک لبخند زیبا و آرامش بخش می تواند تاثیرات بسیار چشم گیری در روابط اجتماعی شما در محیط اطراف ، دوستان ، روابط کاری و بسیاری زمینه های دیگر ایجاد کند.

احتمالا این موضوع را بار ها خود شما تجربه کرده باشید که با شخصی که از زیبایی لبخند برخوردار هست برخورد می کنید حس خوبی از ایشان به شما منتقل می شود به گونه ای که میل به ادامه رابطه با او در درون شما ایجاد می شود. این هست که چیزی که باعث بالارفتن جذابیت شما شود و باعث شود که اعتماد بنفس بالایی داشته باشید از درجه اهمیت بالایی برخوردار می باشد. و به همین دلایل داشتن زیبایی لبخند نیز اهمیت بالاتری به خود میگیرد.

چنانچه در قبل به آن اشاره کردیم با پیشرفت هایی که در علم دندانپزشکی زیبایی صورت گرفته است افرادی که فاقد به دلایل اتفاق های مختلف فاقد زیبایی دندان هستند میتوانند با مراجعه به یک دندانپزشک در کلینیک دندانپزشکی اقدام به زیباسازی دندان های خود کرده و به نتیجه دلخواه خود دست یابند. دندانپزشکان با استعانت از خداوند متعال راهکارهای زیادی جهت رسیدن به یک نتیجه مطلوب از نظر زیبایی دندان در اختیار دارند و به شما در رسیدن به هدفتان کمک های شایانی خواهند کرد.

در نزد دندانپزشکی زیبایی اصلاح طرح لبخند به این معنی می باشد که این دندانپزشکان با در نظر گرفتن قرینه بودن دندان ها در دو سمت دهان و نیز برابر بودن طول دندان ها و در نظر گرفتن فاکتور های ریز دیگری با به کار بردن تکنیک های خاص اقدام به ارزیابی و تجویز درمان می کنند. با رفع هر یک اتفاقی که برای شما افتاده زیبایی لبخند رفته رفته در شما ایجاد می شود.

روش ها و انواع مختلفی از درمان های دندانپزشکی زیبایی داریم که برخی از آنها عبارتند از:

لمینت ( لامینت ) که تقسیم می شود به دو نوع سرامیکی و کامپوزیتی

جراحی جهت زیباسازی لثه ها که در این روش با افزایش طول تاج دندان ها و همچنین بلندی و پرفرمی موجود در لثه ها آسیب به وجود آمده برطرف می گردد.

بلیچینگ یا سفید کردن دندان ها

ما در این بخش از این مقاله قصد داریم تا در مورد روش های زیبایی طرح لبخند در دندانپزشکی صحبت کنیم و به نکاتی در این مورد اشاره کنیم.

بلند نمودن لثه ها یکی از انواع روش های دندانپزشکی زیبایی به حساب می آید که با انجام آن لثه ها به خود شکل گرفه و بلند تر می شوند. با این کار دندان ها زیباتر به نظر می رسند چرا که لایه های دندان ها به صورت زیبا و متقارنی شکل دهی می شوند.

بزرگی غیر طبیعی لثه ها در اثر عوامل مختلفی ایجاد می شود که در زیر به برخی از آنها اشاره می کنیم:

  1. مصرف داروهای خاص
  2. انجام ارتودنسی زیبایی
  3. التهاب لثوی