ترمیم دندان , هزینه ترمیم دندان , قیمت ترمیم دندان : چنانچه از دندان ها نتوانیم در طول زمان به شکل مناسبی نگهداری کنیم و بهداشت دهان و دندانمان را به خوبی رعایت کنیم , با گذشت زمان در اثر استفاده از مواد غذایی و شیرینی جات و رسوب مواد و تشکیل لایه های مختلف بر روی دندان ها و در نتیجه پوسیدگی دندان مواجه خواهیم شد .

به دلایل مختلفی لازم هست که هر 6 ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه کنیم ودندان های خود را تحت معاینه وی در کلینیک دندانپزشکی قرار دهیم در این صورت اگر دندان های ما دچار پوسیدگی شده باشند ما به آنها پی خواهیم برد و در صدد درمان آنها بر خواهیم آمد. با سهل انگاری و به دیر انداختن درمان احتمال دارد این ضایعه به عصب دندان سرایت کرده و در نتیجه نیاز به انجام درمان ریشه داشته باشیم.

ترمیم دندان

در ترمیم دندان پوسیدگی ها بایستی به صورت کامل برداشته شده و با یک کف بندی خوب از رسیدن پوسیدگی به دندان ها می شوند.

ترمیم دندان ها از راه های مختلف انجام میگیرد استفاده از آمالگام یا کامپوزیت دو راه مشهور و عمده در این روش درمانی می باشد البته انتخاب روش درمان بستگی به میزان آسیب ساختار دندان شما دارد که در آن موقعیت فکی و اکلوژون نیز تاثیر گزار می باشد.

روش های ترمیم دندان

ترمیم آمالگام

این نوع شیوه درمان و ترمیم با استفاده از آلیاژ های مختلف فلزات مانند جیوه با ترکیبات دیگر صورت می پذیرد البته استفاده از جیوه نیز در این روش مرسوم می باشد. البته استفاده از این مواد بیشتر در دندان های خلفی مرسوم می باشد. دندان های خلفی به دلیل اینکه بیشترین نقش را در جویدن دندان ها دارند بنابراین استفاده از این مواد به خاطر محکم و مقاوم بودنشان توصیه می شود. شما می توانید به مراجعه به یک دندانپزشک متخصص در این زمینه در یک کلینیک دندانپزشکی معتبر به این کار مبادرت ورزید.

ترمیم کامپوزیت

این ترمیم با استفاده از موادی که رنگشان همرنگ دندان ها می باشد و با دندان ها هماهنگی دارند صورت میگیرد. موارد مصرف این مواد بیشتر دندان های قدامی که در خط لبخند نمایان می شوند می باشد. البته اینروزها مواد مناسب با کامپوزیت هایی برای دندان های خلفی که ظاهر آنها هم متناسب با دندان ها باشند وارد بازار شده اند که در مقابل جویدن ها و فشار هایی که بر دندان ها وارد می شوند بسیار مقاوم می باشند و از استحکام بالایی برخوردار می باشند. این مواد مخصوص دندان های خلفی می باشند.

عصب کشی یا آندو برای ترمیم دندان ها

بعضی از دندان ها با وجود اینکه بر روی آنها عملیات عصب کشی صورت گرفته ولی بعد از مدت زمانی علائمی از درد و عفونت ریشه دیده می شود. این صورت با مراجعه به یک دندانپزشک متخصص در کلینیک دندانپزشکی تمام مراحل عصب کشی دوباره صورت میگیرد البته این مورد با خارج کردن مواد پر شده ریشه و بعد از رفع عفونت دوباره پر می شود.

ارتودنسی جهت ترمیم دندان ها

ارتودونسی یکی از انواع رشته های دندانپزشکی می باشد که برای منظم کردن و به ردیف انداختن دندان های نامنظم و نامرتب استفاده می شود. این نوع درمان با مراجعه به دندانپزشک در کلینیک دندانپزشکی شروع می شود و پزشک متخصص شروع می کند با استفاده از ابزارهای مخصوص دندان های شما را معالجه نماید باید به این نکته توجه ویژه ای داشته باشید که این نوع روش درمان زمان بر بوده و شاید سال ها طول بکشد که شما بتوانید دندان هایتان را به صورت منظم و مرتب در کنار هم ببینید.

روکش کردن دندان ها

دندان های عصب کشی شده به مرور زمان به خاطر اینکه عصب دندان مصنوعی می باشد دندان دیگر تغذیه می شود. بسیار شکننده می باشد و بر اثر ضربه و فشار دچار شکستگی می شود برای محافظت از دندان ها در مقابل فشار و ضربه محافظت شوند.

 

قیمت ترمیم دندان

 

Post

پست همان ریشه و تاج دندان مصنوعی را می گویند که با آلیاژی مخصوص در لابراتوار ساخته می شود. دندان هایی که دیواره و ریشه خود را از دست داده باشند با این مواد جایگزین می شوند که به دندانپزشک کمک می کند تا به کمک آن دندان را روکش نماید.

تشخیص پوسیدگی دندان ها

برای تشخیص پوسیدگی دندان ها و درپی آن ترمیم دندان ها، و اینکه آیا دندان نیاز به پر کردن دارد یا نه ، راه های مختلفی روبروی دندان پزشک قرار دارد. برخی از روش های تشخیص را به خدمت شما عرض می کنیم.

معاینه ظاهر دندان

برخی از نقاطی که تغییر رنگ پیدا کرده اند نشان دهنده پوسیدگی دندان هستند التبه هر تغییر رنگی بر روی دندان به معنای پوسیدگی دندان نمی باشد. دندانپزشک در کلینیک دندانپزشکی از یک وسیله ای به نام اکسپلورر استفاده می کند تا پوسیدگی احتمالی دندان ها را تشخیص داده و آنها را برای درمان شناسایی نماید . به دلیل اینکه مینای دندان سفت می باشد فشاری که از سمت این ابزار فلزی وارد می شود را تحمل می کند. البته دندانی که پوسیده شده است دارای مینای نرم تری نسبت به دندان هایی که پوسیده نشده اند است. که در این حالت نباید فشار زیادی بر مینای دندان توسط ابزار اکسپلورر وارد کرد چرا که امکان دارد دچار شکستگی شود. البته استفاده نادرست از این ابزار می تواند باعث گسترش باکتری ها شده و دندان های دیگر را نیز تحت تاثیر قرار داده و موجب پوسیدگی آنها نیز شود.

ترمیم دندان بعد از شناسایی و تشخیص دندانپزشک در کلینیک دندانپزشکی دنتیست ایران با ارائه روش های درمان صورت می گیرد.

رنگ مخصوص تشخیص پوسیدگی و بعد از آن ترمیم دندان

از این رنگ که فقط بر روی نواحی پوسیده شده می چسبد برای شناسایی ناحیه های پوسیده شده دندان ها استفاده می شود. که با تشخیص و ارائه شیوه درمان توسط دندانپزشک بیمار تحت ترمیم دندان و درمان اساسی قرار میگیرد.

تصویر برداری با اشعه ایکس

تصاویر گرفته شده توسط اشعه ایکس بسیار مفید می باشند البته در یکسری موارد. چرا که به وسیله این تصاویر دندانپزشک در کلینیک دندانپزشکی می تواند به بررسی مینای دندان و نواحی اطراف دندان ها بپردازد. مثلا مینا در کنار دندان ها و در مناطقی که دندان ها به یکدیگر می رسند و همچنین در عاج دندان و زیر مینای دندان و …. البته ناگفته نماند که این تصاویر نارسایی های خود را نیز دارند به عنوان مثلا اگر قبلا ترمیم دندان داشتید یا موادی که برای پر کردن دندان مورد استفاده قرار میگیرد بر روی دندان خود داشتید مانع از پوسیدگی دندان با این تصاویر می شوند.

آشکار سازی پوسیدگی با استفاده از فلورسانس لیزر

با استفاده از این روش تغییرات ناشی از پوسیدگی مورد محاسبه قرار گرفته و حفره ها و شکاف های سطوح بالاتر شناسایی شده و مورد ترمیم دندان قرار میگیرند . دندانپزشک در کلینیک دندانپزشکی با استفاده از روش های مختلف می توانند به ترمیم دندان بپردازند. باید بدایند که پوسیدگی تنها دلیل پر کردن و ترمیم دندان نیست. دلایل دیگری نیز برای این نوع ترمیم دندان وجود دارد که چند مورد از آنها را در زیر معرفی می کنیم.
1. دندان شکسته و ترک خورده
2. فرسوده شدن دندان در اثر دندان قروچه
3. استفاده از دندان برای باز کردن خوراکی ها و وسایل

ترمیم دندان شیری کودکان

همه می دانیم که دندان های شیری کودکان جزو به چالش کشنده ترین موضوعات برای کودکان دلبند و عزیزمان می باشد. راه های مختلفی برای برخورد با این دندان ها هست که در برخی موارد به علت عوامل مختلف نیاز پیدا می کنند که مورد ترمیم دندان قرار گیرند. این دندان ها همانطور میدانیم از بین می روند اگر این از بین رفتن دندان شیری زود هنگام باشد یعنی قبل از آماده شدن رشد دندان اصلی باشند دندان های دیگر امکان دارد از محل خود کمی انحرافی به خود بگیرند. که در نتیجه باعث ایجاد مشکلات بعدی برای دندان ها می شوند. در حقیقت اگر نقش دندان های شیری را بخواهیم تا حدودی توضیح دهیم میگویم که این دندان ها به نوعی نقش راهنما برای دندان های اصلی را دارند و باعث می شوند که دندان های اصلی بتوانند در مسیر منظم و مرتبی رشد کنند.

هزینه ترمیم دندان ها

وقتی شما به دندانپزشک در کلینیک دندان پزشکی مراجعه می کنید احتمالا به این فکر می کنید که هزینه ترمیم دندان من چقدر خواهد بود . خب این یک مسئله بسیار طبیعی می باشد و حق هر بیمار که بخواهد از هزینه های درمان خود اطلاع کافی به دست آورد. مواردی مانند مسیر رفت و آمد تا کلینیک دندانپزشکی ، میزان تخصص دندانپزشک متخصص، ابزاری که مورد استفاده قرار می گیرد تا دندان های شما را ترمیم کند ، موادی که برای ترمیم دندان از آنها استفاده می کند، همه و همه دست به دست هم می دهند تا هزینه ترمیم دندان و درمان شما مشخص شود. بعد محاسبه هزینه درمان خود به راحتی می توانید با توجه به میزان بودجه خود اقدام به ترمیم دندان خود توسط یک دندانپزشک متخصص و معتبر و حاذق در کلینیک دندانپزشکی نمایید.

***توجه

لطفا به این نکته توجه داشته باشید که همواره پیشگیری بهتر از درمان بوده و با رعایت مسائل بهداشت دهان و استفاده از مسواک با یک خمیر دندان مناسب و ترجیحا ایرانی و نخ دندان جلو بسیاری از عارضه ها و بیماری ها را به شدت بگیرید.