بیماریهای سیستمیک قلبی

بیماریهای سیستمیک قلبی : بیماری های سیستمیک قلبی یکی از عوامل مرگ در جهان به شمار می رود ، وهمه ساله جان بسیاری از افراد را می گیرد . سوالی که مطرح می باشد ، این است که ، آیا بین بیماری های دهان و دندان و بیماری های سیتمیک قلبی ارتباطی وجود دارد یا خیر ؟ در پاسخ به این سوال بایستی بگوییم که این دو بیماری به طرق مختلف به همدیگر مربوط می شود ، بر طبق بررسی ها و تحقیقات انجام شده ، نتایج حاصل نشان دهنده ی این است که :

افرادی که به انواع بیماری های لثه از نوع متوسط تا شدید مبتلا هستند ، به احتمال زیادی به بیماری های قلبی و سیستمیکی نیز مبتلا می باشند . علاوه بر آن ، سلامت دهان و دندان ، به سلامت عمومی بدن مرتبط می شود و سلامت دهان ، به عنوان عامل هشداری برای سایر بیماری ها و مشکلات جسمی و بیماری های قلبی می باشد . در این مقاله در مورد بیماری های سیستمیک قلبی و دندانپزشکی صحبت خواهیم کرد .

بیماریهای سیستمیک قلبی

 

بیماری های سیستمیک قلبی

بیماری سیستمیک قلبی نوعی نارسایی آنژین صدری وآنفارکتوس میوکارد می باشد ، آنژین زمانی ایجاد می شود ، که اکسیژن مورد نیاز میوکارد تامین نشود ، و در نهایت منجر به ایسکمی گذرای میوکارد می شود .

در مورد بیمارانی که مبتلا به آنژین صدری ناپایدار ، به طور نامنظم ویا در دفعات مکرر بدون فاکتورهای مستعد کننده هستند ، فقط درمان اورژانسی انجام می شود . و برای موارد دیگر درمان های دندانپزشکی بایستی تحت نظر و مشورت پزشک معالج باشد . در مورد بیماران مبتلا به آنژین صدری پایدار هستند و آنژین به صورت غیر مکرر و در هنگام استرس وفعالیت شدید ایجاد می شود ، و این بیماری با دارو واستراحت قابل کنترل می باشد ، می توان درمان های دندانپزشکی را انجام داد . در چنین مواردی هم کنترل استرس و کاهش استرس بسیار مهم است ، چرا که استرس می تواند ، منجر به یک حمله حاد آنژینی شود .

استفاده از بی حسی موضعی عمیق امری ضروری است ، استفاده از آرامبخش در مورد بیماران مضطرب توصیه می شود . می توان با استفاده از انتقال اکسیژن اضافی ، از طریق مجرای بینی ، از بروز حملات آنژینی در هنگام عمل جراحی پیشگیری کرد . بیمارانی که برای کنترل و درمان حملات حاد آنژینی از نیتروگلیسیرین استفاده می کنند ، بایستی در هنگام ملاقات دندانپزشکی و انجام درمان های دندانپزشکی ، داروی خود را به همراه داشته باشند .

نیتروگلیسیرین باید درکیت کمک های اولیه مطب دندانپزشکی وجود داشته باشد . در مواردی که کارهای استرس زا انجام می شود ، بهتر است قبل از عمل ،برای پیشگیری از آنژین ، بیمار یک عدد قرص نیتروگلیسیرین استفاده کند . اگر چه این کار در حالت عمومی ضروری نمی باشد .

دندانپزشک در مورد بیماران سیستمیک قلبی خیلی محتاط باشد ، و اگر در طول درمان پریودنتال بیمار دچار خستگی و ناراحتی شود ، و یا به طور ناگهانی ، ریتم وضربان قلب او تغییر کند ، بایستی از ادامه ی کار درمانی منصرف شود و درمان را در اولین زمان ممکن قطع کند .

دسته دیگری از بیماریهای ایسکمیک قلبی است که درکارهای پزشکی دیده می شود ، آنفارکتوس میوکارد می باشد . در مورد بیمارانی که دچار سکته ی قلبی شده اند ، بایستی درمان های دندانپزشکی حداقل به مدت 6 ماه بعد از سکته قلبی به تاخیر انداخته شود ، زیرا حداکثر میزان مرگ ومیر در این 6 ماه دیده می شود . پس از گذشت 6 ماه بیمارانی که دچار سکته قلبی شده اند ، می توانند با استفاده از تکنیک های مشابه با بیماران مبتلا به آنژین پایدار درمان شوند.

در مورد بیمارانی که Bypass قلبی شده اند ، استفاده از آنتی بیوتیک پروفیلاکتیک لازم نمی باشد ، مگر اینکه متخصص قلب و عروق آن را توصیه کرده باشد .  برای افرادی که مبتلا به بیماری های سیتمیک قلبی هستند ، توصیه می شود ، که بیشتر به سلامت دندان ها و دهان خود اهمیت دهند ، تا دندان ها دچار پوسیدگی نشده و احتیاجی به درمان نباشد . به بیماران قلبی انجام یکسری کارها توصیه می شود ، آن ها عبارتند از :

  • وضعیت و سلامت دندان ها و دهان را در حالت مطلوب نگه دارند ، و روزانه به طور مرتب از مسواک و نخ دندان استفاده کنند و برای چکاب دندان ها ، به دندانپزشک مراجعه نمایند .
  • دندانپزشک را از سابقه ی بیماری خود مطلع کنند ، و از داروهایی که استفاده می کنند و از روشی که تحت درمان هستند ، دندانپزشک خود را آگاه سازند .
  • در مورد مراقبت های سلامتی و بهداشتی و علی الخصوص مصرف داروهای آنتی بیوتیک ، به توصیه ها و دستورالعمل های پزشک و دندانپزشک به طور دقیق عمل کنند .

کلینیک دندانپزشکی


دنتیست ایران , کلینیک دندانپزشکی با ارائه خدمات درمانی دندانپزشکی در خدمت مردم عزیز می باشد. خدمات کلینیک به شرح زیر می باشد :

دندانپزشکی زیبایی , لمینت دندان , ارتودنسی , ایمپلنت دندان , جراحی لثه , دندانپزشکی کودکان , عصب کشی دندان , پروتز دندان , درمان ریشه دندان , ترمیم دندان و …

لذا برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین و متخصصین ما در دنتیست ایران تماس بگیرید تا راهنمایی های کامل در رابطه با هر نوع خدمات درمانی دندانپزشکی به شما ارائه دهند

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *