ایمپلنت , ایمپلنت دندان , هزینه و قیمت ایمپلنت دندان , متخصص ایمپلنت دندان کلینیک تخصصی ایمپلنت دندان در تهران , جراحی ایمپلنت , کاشت دندان ایمپلنت : بر اساس برخی از مشکلات در دوران کودکی و یا در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان , برخی از افراد مبتلا به پوسیدگی و خرابی دندان می شوند این خرابی در حدی پیش رفت می کند که در نهایت منجر به از بین رفتن دندان فرد می شود. لذا چهره فرد از خالت زیبایی خود در می آید و نیز برخی از مشکلات دیگر برای فرد از نظر عاطفی و جسمی وارد می شود . لذا برای برطرف کردن این موارد نیاز به درمان این بیماری ها و مشکلات است یکی از بهترین درمان برای خلاص شدن از مشکلات زیبایی دندان و … استفاده از ایمپلنت دندان می باشد.

البته باید بدین موضوع نیز توجه داشته باشیم که برای درمان راه های دیگری نیز وجود دارد همانند استفاده از پروتز های دندانی و دندان مصنوعی و …, اما ایمپلنت دندان بهترین و دائمی ترین راه حل می باشد که بعد از اتمام دوره درمان همان دندان طبیعی شما می باشد . ایمپلنت دندان به استخوان فک شما وصل می شود و در اصل بخشی از بدن شما خواهد بود .

یکی از مزیت های استفاده از ایمپلنت دندان , برگشت لبخندی زیبا بر روی شما می باشد . فردی که دندان خود را از دست داده است طرح لبخندی ندارد و زیبایی آن از بین می رود لذا برای داشتن لبخند طبیعی و زیبای اولیه باید ایمپلنت دندانی استفاده کنیم .

 

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

 

*** توجه

باید یک نکته مهم را در نظر داشته باشید که بعد از استفاده از ایمپلنت دندان مسواک زدن را نباید فراموش کنید همچنین استفاده از نخ دندان را نیز باید ادامه دهیم . با این روش عمر ایمپلنت دندان نیز بیشتر خواهد شد.

در زیر برخی از روش های جلوگیری از پوسیدگی دندان را شرح می دهیم :

راه های جلوگیری از پوسیدگی دندان ها

از نظر علم دندانپزشکی پوسیدگی دندان بیماری غیرمسری و غیرعفونی می باشد. پوسیدگی دندان در اثر تجمع میکروب و شیرنی های خوردنی به مدت زیاد در اطراف دندان ها اتفاق می افتد. پلاک دندان مهمترین نکته برای تجمع میکروب ها و مواد قندی می باشد. در این مواقع ابتدا اسید های آلی و سپس مواد معدنی به دندان نمی رسد و در نهایت عاج دندان از بین می رود. لذا تمام حرف های که تا به الان ارائه دادیم شناخت دلایل پوسیدگی دندان بود . همانطور که می دانیم برای اینکه بیماری را از بین ببریم ابتدا باید علت بیماری را پیدا کنیم.

اما برای جلوگیری از پوسیدگی دندان اولین راه باید از ورود میکروب و مواد قندی به دهان و دندان جلوگیری کنیم موارد زیر را باید در نظر داشته باشیم :

تقویت دندان و دهان

استفاده از مواد طبیعی و استفاده کمتر از مواد قندی و شیرنی جات

حذف میکروارگانیسم ها

ایمپلنت دندان , نقش دندان مصنوعی را برای انسان بازی می کند همچنین جایگزین مناسبی برای دندان های از بین رفته می باشد و روشی دائمی می باشد.
دندانپزشک متخصص تشخیص می دهد که بیمار به ایمپلنت و کاشت دندان ایمپلنت نیاز دارد یا نه . این متخصص است که تشخیص می دهد که دندان شما نیاز به ترمیم و یا کاشت دندان ایمپلنت دارد یا نه . کسی که اقدام به رفع مشکلات دندان و کاست ایمپلنت دندان می کند ارزش زیادی به سلامتی خود قائل می باشد و در این راه حاظر به پرداخت هزینه می باشد تا زیبایی چهره خود را باز گرداند.

در بیشتر موارد نیاز به ایمپلنت دندان نیست وتنها قسمتی از دندان اسیب دیده است و دچار شکستگی جزئی ( لب پریدگی ) شده است در این صورت به جای استفاده از ایمپلنت دندان , از روش دیگری برای درمان استفاده می شود که روکش کامپوزیت ونیر می باشد.

پایه ای که در کاشت ایمپلنت دندان مورد استفاده قرار میگیرد . از جنس تیتانیم می باشد برای همین هم هزینه و قیمت ایمپلنت دندان زیاد می باشد. این پایه هم رنگ با دندان ها می باشد و شبیه به دندان طراحی و ساخته می شود. ایمپلنت باید طوری طراحی و ساخته شود که جوش کافی به استخوان بخورد و محکم شود.بعد از جوش خوردگی مورد نیاز پایه ایمپلنت باید قسمت دیگر ایمپلنت دندان یعنی روکش ایمپلنت را به صورت صحیح و محکم به پایه متصل شود همچنین باید روکش ایمپلنت ظاهری مناسب و خوب داشته باشد. لذا برای اینکه کاری حرفه ای و تمیز از آب دربیاد نیاز مند دندانپزشک حرفه ای و متخصص می باشد که با توانایی های خود بتواند به صورت زیبا روکش ایمپلنت را در موقعیت خود قرار دهد.

مواردی که باعث از بین رفتن ایمپلنت دندان می شود:

 • وارد آوردن ضربه به ایمپلنت , عدم رسیدگی بهداشتی به ایمپلنت دندان
 • جراحی و کاشت ایمپلنت توسط افراد غیر متخصص و نابلد
 • رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان مانند مسواک نزدن و استفاده نکردن از نخ دندان
 • عدم یکنواختی پخش نیروهای وارده به دندان و نیز عدم یکنواختی در پخش پروتز ایمپلنت

مزیت های کاشت دندان ایمپلنت دندان

 • عمر بالای ایمپلنت به نسبت دندان های مصنوعی و پروتز های دندانی
 • دائمی و همیشگی در صورت رعایت بهداشت دهان و دندان
 • طبیعی بودن ایمپلنت دندان
 • کیفیت بیشتر از دندان مصنوعی و پروتز دندان
 • استحکام و راحتی و زیبایی
 • نداشتن مشکل تکلم و تغذیه
 • افزایش اعتماد به نفس و نیز بهبود ظاهر صورت و چهره

از مزایای دیگر کاشت ایمپلنت دندان می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • کاشت دندان ایمپلنت به هیچ وجه به دندان ها آسیب وارد نمی کند.
 • برای کاشت ایمپلنت دندان نیازی به تراشیدن دندان های کناری نیست .
 • ایمپلنت دندان هیچ باری را روی سایر دندان ها نمی اندازد.
 • تقویت استخوان فک و دندان به دلیل اتصال و جوش خوردگی پایه ایمپلنت به استخوان
 • ایمپلنت به دلیل دائمی بودن به صرفه تر از سایر روشها می شود در نهایت
 • ظریف کاری ایمپلنت به دلیل طراحی ظاهری با استفاده از سیستم کامپیوتری به نسبت سایر روش ها بهتر است.
 • برتری بالایی به نسبت سایر روش های درمانی دارد.
 • عمر دندان ایمپلنت شده بسیار بیشتر از سایر روش هاست.
 • ایمپلنت دندان از تحلیل رفتن استخوان جلوگیری می کند.
 • امکان تعویض دندان ایمپلنت در صورت خرابی و از بین رفتن آن .

مزیت داشتن ایمپلنت دندان و کاشت ایمپلنت برای افراد که از این روش درمانی استفاده می کنند :

 • ایمپلنت دندان بهترین جایگزین است برای افرادی که با دندان مصنوعی نمی توانند به راحتی غذا بخورند.
 • افرادی ک نمی خواهند از دندان مصنوعی استفاده کنند و دندان های خود را از دست داده اند.
 • افرادی که نیاز به بریج دارند ولی نمیخواهند آسیبی به دندان های سالم خود برسد یا آنها تراش بخورند.
 • افرادی دوست دارند دندانهایشان طبیعی به نظر برسد .

چه افرادی نیاز به ایمپلنت دندان دارند ؟

تمام افرادی که دوره رشد دندان هایش تکمیل شده و نمی خواهند از پروتز دندان ( دندان مصنوعی ) استفده کنند . و می خواهند دندان های طبیعی داشته باشند واجد شرایط ایمپلنت دندان می باشند.

عوارض بعد از کاشت دندان ایمپلنت

همیشه در یک عمل جراحی برخی از تغییرات و عوارض در پیش است که با رعایت نکات ایمنی و بهداشتی این عوارض به حداقل می رسد. لذا بعد از جراحی ایمپلنت نیز یه سری تغییرات رخ می دهد که بعد از اتمام درمان که دوره ای بین 3 تا 6 ماه می باشد تمام این عوارض رفع می شود. عوارضی مانند :

شل شدن اندک و خیلی کم دندان کناری دندان کاشت شده که این خالت طبیعی است و تا یک ماه کاملا رفع می شود.

بعد از جراحی ایمپلنت درد اجتناب ناپذیر است و این درد بستگی به نوع جراحی و کاشت ایمپلنت و نیز خصوصیات افرادی که متقاضی ایمپلنت می باشند دارد.

التهاب موقعیت دندان بعد از جراحی ایمپلنت در برخی از بیماران وجود خواهد داشت. همچنین در برخی از موارد که پیوند استخوان نیز انجام می شود. احتمال کبودی نیز وجود دارد. کبودی و التهاب یک روز بعد از کاشت ایمپلنت رخ می دهد و بعد از یک هفته به حالت طبیعی خود می رسد.

یکی از عارضه های در برخی از بیماران دیده شده بی حسی و گزگز لب ها می باشد که طبیعی است و بعد زا گذشت زمان اندک بعد از ایمپلنت دندان به حالت طبیعی خود بر می گردد.

یک نوع عارضه دیگر است که بعد از 15 سال رخ می دهد برای ایمپلنت های تک دندانی , دندان جلویی می باشد. نوک دندان های طبیعی فک بالا یک یا دو میلیمتر پایین می آیند اما نوک روکش ایمپلنت سر جایش می مانند ولی با یک بار مراجعه به پزشک مربوط برای ترمیم این مشکل حل می شود.

ابزار که برای کاشت ایمپلنت دندان و نیز آناتومیک فرد متقاضی تا چه میزان به ماندگاری ایمپلنت کمک می کند.؟

مهمترین عامل مراقبت های دهان و دندان است و مورد بالا بیشتر به وسایل و تجهیزات پزشکی که مورد استفاده دندانپزشک متخصص در کلینیک دندانپزشکی بستگی دارد. لذا برای این مورد باید دقت بالایی دندانپزشک داشته باشد تا هیچ نوع ویروس و میکربی در کنار ایمپلنت جمع نشود و از عمر ایمپلنت نکاهد.

آیا ایمپلنت موجب سرطان می شود؟

تجربه نشان داده که ایمپلنت دندان عارضه ای خاص ندارد و تا به الان عارضه سرطان زایی فک نداشته است.

همچنین متخصصین طراحی ایمپلنت و نیز دانشمندان و پزشکان و صاحب نظران دنیا اعتقاد دارند تا زمانی که ایمپلنت دندان وقتی با تکنولوژی روز ساخته شده باشد و آزمایشات حیوانی روش انجام شود ایمپلنت از نظر سرطان زایی بودن مصون خواهد بود.

هر نوع جراحی عارضه ای را در پی دارد مثلا ممکن است بعد از کاشت ایمپلنت , دندان کاشته شده از فک جدا شود و جواب ندهد اما باز اتصال دباره ایمپلنت امکان داد.
لذا در کل ایمپلنت باعث سرطان نمی شود.

آیا ایمپلنت دندانی امکان عفونت دارد. ؟

کاشت ایمپلنت دندان جدیدترین درمان در رشته دندانپزشکی می باشد و با استفاده ازاین روش بسیاری از روشهای ترمیم و پروتز دندان ها را در حاشیه برده است.لذا به دلیل جدید بودن روش درمان سوالات بسیاری را در ذهن افراد متقاضی ایجاد کرده است . خیلی از افراد به جای اینکه سوالات خود را از دندانپزشکان متخصص که بپرسند و یا داز وب سایت های کلینیک دندانپزشکی معتبر بخوانند از افرادی که تجربه ای هم نداشته اند و تنها اطلاعات ناقصی در این زمینه دارند سوال می کنند لذا نتیجه تحقیق درست نخواهد بود.

عفونت و تورم و کبودی مختص ایمپلنت دندان یا کاشت دندان نمی باشد هر جراحی بعدش ممکن است عفونت در پیش داشته باشد . همچنین هر تورم و آبسه و ترشح مواد داخلی از دندان نشان از عفونت نیست. همچنین هیچ نگرانی نیست چرا که بیش از یک قرن است که عفونت قابل کنترل می باشد.

اصطلاح رایج عفونت کردن ایمپلنت دندان، شده یک اصطلاح رایج بین موارد شکست زود راس ایمپلنت. برای مثال اگر استخوان به جایی که ایمپلنت در آن کاشته می شود به اندازه کافی نباشد قبل از عمل یا در حین عمل باید استخوان از دست رفته را باز سازی کرد. در صورتی که این کار انجام نشود ایمپلنت به استخوان جوش نخورده و آماده روکش نخواهد شد و در این صورت باید ایمپلنت خارج شود.

ایمپلنتی که به صورت صحیح هم کاشته شده باشد از شکست مصون نیست. باید روکش ها هم به صورت حرفه ای و صحیح ساخته شوند تا فشار به پایه ایمپلنت حساب شده وارد شود، اگر این کار انجام نشود ممکن است در حین غذا میل کردن و جویدن غذا روکش از پایه جدا شود و یا فشار به پایه و استخوانی که ایمپلنت در آن کاشته شده باشد وارد شود. در این صورت استخوان اطراف ایمپلنت تحلیل رفته و ایمپلنت شل می شود. این دو مثال کاملا متفاوت از هم بودن ولی معمولا برداشتی که از این اتفاق بین عموم افراد پیش می آید عفونت است. مواردی که ایمپلنت عفونت می کند بسیار ناچیز است و اتفاق ناخوشایندی در ایمپلنت دندان محسوب نمی شود.

آیا ایمپلنت توسط بدن پس زده می شود ؟

آنچه در رابطه با پیوندهای کبد و قلب و کلیه و .. شنیده اید در رابطه با ایمپلنت صادق نیست و بدن ایمپلنت را پس نمی زند. جنس ایمپلنت از فلز تیتانیوم است . تیتانیم تنها فلزی است که با بدن انسان سازگاری کامل دارد .

 

ایمپلنت

ایمپلنت

 

بیومتریال ها در ایمپلنت دندان

در ساخت ایمپلنت مواد سازگار با بدن ( Biocompatible )به کار رفته است که عبارتند از :

بیشترین کاربرد فلز که در ساخت ایمپلنت مورد استفاده قرار می گیرد تیتانیوم و آلیاژهای دیگر این فلز می باشد اما فلزاتی مانند , تیتانیوم , آلیاژهای تیتانیوم , وانادیوم .و آلومینیوم نیز در ساخت ایمپلنت مورد استفاده قرار می گیرد.

برای پوشش کلی ایمپلنت دندان نیز از هیدروکسی اپاتایت (HA) استفاده می شود.

ارتباط بین استخوان فک و ایمپلنت دندان به چه صورت می باشد ؟

این ارتباط به صورت osseointegration زمانی است که استخوان در تماس نزدیک با ایمپلنت است .

استخوان سازی توسط سلولهای استخوانی در اطراف ایمپلنت دندان بدین صورت انجام می شود :

 

ایمپلنت

ایمپلنت

 

کلاژن و فیبروبلاست ها در اطراف ایمپلنت قرار می گیرند همچنین اطراف ایمپلنت سلول های خون و خونرسانی وجود دارند که سلول های استخوانی تحریک می شوند و شروع به استخوان سازی می کنند. بخشی از این تحریک حتی بیشتر از تیتانیوم که منجر به رشد استخوان می‌گردد مربوط به هیدروکسی آپاتایت می‌باشد.

موارد تجویز ایمپلنت

موارد تجویز ایمپلنت گسترده می باشد و بیشتر شامل بیماران بدون دندان , تک دندانی کشیده شده و حتی بی دندانی پارسیل می باشد. باید سلامت عمومی بیمار را نیز درنظر داشته باشید که باید در حد ایده ال باشد.

 

موارد تجویز ایمپلنت

موارد تجویز ایمپلنت

 

موارد عدم تجویز ایمپلنت دندان

 • فرد مبتلا به دیابت که کنترل نداشته باشد
 • درمان مزمن با استروئید
 • اشعه درمانی با دوز بالا

مراحل تشخیص و ارزیابی فک بیمار برای گذاشتن ایمپلنت دندان

با مراجعه فرد متقاضی به کلینیک دندانپزشکی ؛ فرد از مورد معاینه کلینیک ابتدایی می شود که ملاک های مهم شامل :

 • بهداشت دهان و دندان
 • سلامت پریودنتال
 • ارتباط دو فک
 • موقعیت حال دندان ها
 • دستور شین های دندانی
 • میزان پوسیدگی و خرابی دندان
 • کیفیت و کمیت استخوان فک
 • طرح درمان ترمیمی آینده قبل از قرار دادن ایمپلنت

تهیه عکس‌های رادیوگرافی دقیق اعم از پپری اپیکال P.A crthopantograpl OPG، Cone beam CT CBCT از قسمتی از استخوان فک که حرارت ایملنت گذاشته شده الزامی است. در موارد بی‌دندانی کامل کست تشخیصی نیز کاربرد دارد.

پل دندانی به وسیله ایمپلنت(بریج)

پل دندانی به وسیله ایمپلنت(بریج)

پل دندانی به وسیله ایمپلنت(بریج)
پل دندانی به وسیله ایمپلنت(بریج)

فیکسچر(ایمپلنت)

فیکسچر(ایمپلنت)

فیکسچر(ایمپلنت)