ارتودنسی , ارتودنسی ثابت , ارتودنسی متحرک , ارتودنسی بی سیم , ارتودنسی شفاف , هزینه و قیمت ارتودنسی , متخصص ارتودنسی , کلینیک تخصصی ارتودنسی و دندانپزشکی : برای درمان دندان های نامنظم واصلاح بی نظمی آنها ؛ یکی از روش های درمانی در دندانزشکی , ارتودنسی است . ارتودنسی علاوه بر منظم و مرتب کردن دندان ها , به زیباتر شدن آنها و داشتن خنده ای زیبا می شود . همچنین ارتودنسی از پوسیدگی و خرابی دندانها نیز جلوگیری می کند. نامنظمی دندان های موجب ایجاد پوسیدگی و خرابی دندان های اطراف نیز می شود که موجب ایجاد مشکلاتی خاص در دستگاه گوارشی و سایر اعضای عصبی که به دندان ها ارتباط دارد می شود. لذا با تمام این اوصاف برای داشتن دندان های سالم و منظم و همچنین برای جلوگیری از برخی بیماری های خاص بر اساس صلاحدید دندانپزشک , در کلینیک دندانپزشکی درمان ارتودنسی تجویز می شود . که راهی بسیار مناسب برای مراقبت بهداشت دهان و دندان می باشد.

 

 

ارتودنسی

ارتودنسی

 

ارتودنتیست به چه کسی گفته می شود ؟

یکی از رشته های تخصصی دندانپزشکی ارتودنسی می باشد . همانطور که در بالا نیز اشاره ای داشتیم ؛ ارتودنسی علمی است که به منظم کردن دندان های کج و نامنظم و یا مشکلات ناشی از جفت نشدن دندان ها به یکدیگر , سرو کار دارد. در رشته دندانپزشکی تمامی دانشجویان دندانپزشکی در مقطع تحصیلی دندان , اصول درمان های ارتودنسی را فرا می گیرند . اما برخی از پزشکان در ادامه تحصیل دندانپزشکی می توانند در رشته تخصصی ارتودنسی , تخصصهای بالایی برای رفع و درمان مشکلات نامنظمی و پیچیده دندان را نیز بیاموزند.

 

ارتودنسی

 

در اصل می توان گفت تخصص ارتودنسی دندان برای شناسایی و درمان مشکلات ناهماهنگی و نا منظمی دندان ها و نیز وضعیت قرار گیری آنها در کنار همدیگر می پردازد. ارتودنتیست نیز به کسی گفته می شود که تخصص ارتودنسی را پشت سر گذاشته و دوره های ویژه در این زمینه را رد کرده است و آماده ارائه خدمات دندانپزکشی به مردم می باشد.

انواع درمان ارتودنسی

در کل دستگاه ارتودنسی به دو بخش تقسیم می شود :

 1. ارتودنسی ثابت
 2. ارتودنسی متحرک

ارتودنسی ثابت روش درمانی رایج در دندانپزشکی می باشد که در این روش براکت هایی که به دندان متصل می شوند قابلیت خارج و جدا شدن ندارند و نمی شود آنها را از دهان خارج کرد. اما ارتودنسی متحرک روشی است که در آن بیمار قادر است که وسایل مربوطه که به دنان متصل می شوند را از دهان خارج کنند و دوباره در دهان و دندان قرار دهد.

امروزه روش دیگری نیز موسوم به روش ارتودنسی نامرئی در دندانپزشکی رواج پیدا کرده که در این روش نیز از مواد پلاستیکی شفاف برای منظم کردن دندان ها استفاده می شود. به دلیل اینکه ارتودنسی نامرئی از پلاستیک بسیار شفاف ساخته می شود لذا عیر قابل روئیت می باشد.

ارتودنسی ثابت

ابتدا بهتر است اطلاعات بیشتری راجع به ارتودنسی ثابت داشته باشیم و در نهایت بیشتر با ارتودنسی متحرک آشنا خواهیم شد :

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم متداول ترین روش درمان ارتودنسی می باشد و در اکثر موارد دندانپزشک از ارتودنسی ثابت برای درمان نامنظمی دندان بیمار استفاده می کند. ارتودنسی ثابت زمان بیشتری و ظرافت بیشتر دندانپزشک را می طلبد لذا و بیشتر برای دندانهایی که خیلی بد فرم و بسیار پیچیدگی دارند مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین زمان درمان طولانی نیز دارد و گاها به سه سال نیز می کشداین درمان.

نکاتی پیرامون ارتودنسی ثابت

به دلیل رایج بودن این روش درمان دندان نامنظم تقریبا تمام افراد جامعه و نیز خانواده ها با آن آشنایی کامل دارند . توجه داشته باشیم که هرچند ارتودنسی ثابت مانع از خوردن غذا و نوشیدنی و میوه و .. نمی شود و فرد به راحتی می تواند بدون دردسر غذا بخورد . اما باید در این بین به برخی از نکات نیز توجه داده شود .مثلا از خوردن نوشیدنی های گازدار پرهیز شود و همچنین از مصرف آجیل و شیرنی های سفت خوداری شود. همچنین بیمار قبل از انجام ورزشهای سنگین مانند ورزشهای رزمی بهتر است تا ارتودنتیست خود را در جریان قرار دهد تا دندانپزشک بر اساسا تجربه ای که دارد برا محافظت از درمان لثه مخصوص برای بیمار تهیه کند.

برخی از نمونه های ارتودنسی ثابت

براکت

نمونه رایج وسیله ارتودنسی ثابت برامت است . که یک وسیله از سیم و براکت تهیه شده و در موقع درمان به دندانهای نامنظم بیمار بسته می شود . بدین صورت که براکت های دستگاه بر روی دندان قرار می گیرند و سیم یا باند به دور دندان بسته می شود تا این سم و باند حکم گیره را ایفا می کند. اگر به شکل زیر توجه کنید متوجه خواهید شد که سیم از درون براکت رد شده و دندان ها رو ثابت نگه داشته است .

این سیم و باند در مدت زمان طولانی به دندانها فشار وارد می کنند و درنهایت دندان ها را به موقعیت اصلی خودشان هدایت می کنند . تا در انتهای درمان دندانهایی منظم و مرتب داشته باشیم . زیبایی دندان با ارتودنسی ثابت تظمین شده است و بهترین درمان نیز می باشد.

فضا نگهدار دندان

همان طور که می دانیم بیشتر مشکلات دندانی در دوران کودکی رخ می دهد یکی از این مشکلات بعد از این که کودک دندان های شیری خود را از دست می دهد فضایی بین دندان های جلویی و سایر دندان ها ایجاد می شود . برای اینکه از حرکت دندان ها به این فضای خالی جلوگیری شود از وسیله ای به نام فضا نگهدار استفاده می شود . می توانید این وسیله را به راحتی در شکل زیر تحلیل کنید .

ارتودنسی متحرک

نوعی روکش دندان برای منظم کردن دندان ها استفاده می شود که فرد در مواقع خاص می تواند از دندان خود جدا کند . این موارد خاص با تشخیص دندانپزشک انجام می شود . از ارتودنسی متحرک بیشتر برای مشکلات جزئی و نامنظمی کم در دندان ها استفاده می شود. برخی از مواردی که ارتودنسی متحرک را از دندان خارج می کنند موقع غذا خوردن , مسواک زدن , استفاده از نخ دندان و تمیز کردن دندان با نخ می باشد. بیمار بهتره در برخی از ورزشها نیز آن را از دهان خارج کند مانند دچرخه سواری و ورزشهای رزمی.

برخی از موارد ارتودنسی متحرک

تراز کننده

نمونه ای از تراز کننده را در شکل زیر می توانید مشاهده کنید . از تراز کننده ها بیشتر برای جایگزین برامت های سنتی در بزرگسال ها مورد استفاده قرار داده می شود. فرد فقط در موارد خاص همانند گفته های بالا می تواند تراز کننده را از دندان خود جدا کند.

هدگیر

نوعی گیره است که به فک بالا وصل می شود که باعث کندی رشد فک بالایی می شود. همچنین هدگیر دنداهای جلو را به عقی کشده و آنها را در موقعیت اصلی و درست خود تثبیت می کند.

ضربه گیر لبه و چانه

نوعی ضربه گیر لبه یا چانه را می توانید در زیر ببینید .این وسیله بیشتر برای کاهش فشار بر روی دندان ساخته می شود.

گسترش دهنده کام

برای گسترده کردن قوس فک بالایی ساخته می شود . که از یک صفحه پلاستیکی خاص که در سقف دهان قرار میگیرد طراحی و ساخته می شود. در این وسیله پیچ هایی تعبیه شده که با اعمال فشار بر استخوان فک انها را ازهم جدا می کندو به سمت بیرون حرکت می دهد. با این کار سقف دهان افزایش می یابد.در شکل زیر میتوانید نمونه ای از این نوع ارتودنسی متحرک را ببینید.

نگهدارنده متحرک

این نوع نگهدارنده موجب می شود که دندانی که از موقعیت رشد خود جابجا شده به موقعیت اصلی خود باز نگردد و نظم دندان ایجاد شود. این وسیله در سقف دهان قرار داده می شود. در شکل زیر می توانید نمونه از این وسیله را مشاهده نمایید .

فضا نگهدار متحرک

این وسیله ارتودنسی نیز بیشتر به جای فضا نگهدار های ثابت مورد استفاده قرار می گیرد.

پلاک دندان یا اسپیلنت

ابزاری بسیار مناسب در ارتودنسی است که بیشتر برای کمک به بسته شدن درست فک پایین و بالا می باشد. از این ابزار بیشتر برای سندرم TMJ و درمان آن استفاده می شود.

نکاتی مهم در رابطه با طول درمان ارتودنسی

 • بهداشت دهان و دندان مهمترین نکته در رعایت طول درمان ارتودنسی است. می دانیم که تمیز کردن دندانهایی که دارای دستگاه ارتودنسی می باشند سخت تر است ولی از طرف دیگر با رعایت ایمنی های ارائه شده توسط دندانپزشک به راحتی می توانیم این کار رو انجام دهیم .-
 • از خوردن مواد غذایی سفت و سخت مانند آجیل , چیپس بلال و ذرت و … خوداری کنیم . برای استفاده از این مواد غذایی می توانیم به راحتی انها را خورد کنیم و بعدا مورد استفاده قرار دهیم .
 • در انجام ورزش چه ورزش سبک و چه ورزش سنگین بهتر است از ضربه گیرهای مخصوص که به صورت لثه می باشند استفاده کنیم .
 • باید توجه داشته باشید در مدت درمان ارتودنسی دندان ها در استخوان فک حرکت می کنند لذا دارای اندکی لقی می باشند از تکان داند شدید آنها خوداری کنید این لقی طبیعی می باشد و بعد از اتمام درمان تمامی دندان ها در جای اصلی خودئمحکم خواهند شد.
 • با استفاده از مسواک های خاصی که دارای لبه های فرو رفته می باشند می توانید اطراف براکت های ارتودنسی را تمیز کنید تا از پوسیدگی احتمالی دندانها جلوگیری نمایید.

ارتودنسی بدون سیم , ارتودنسی شفاف

یکی از مشکلات جدی در جوامع امروزی در رابطه با بهداشت دهان و دندان , به هم ریختگی شدید دندان ها می باشد . اگر پیچیدگی دندان ها و نامنظمی آن ها در دوران رشد و بلوغ به درستی درمان نشود بعد از اتمام سن رویش دندان ها استفاده از سیم و براکت برای منظم کردن معضلاتی از جهات اجتماعی برای فرد خواهد داشت ازجمله همیشه باید رعایت نظافت را داشته باشد چرا که با موند یک ریز مواد غذایی در لابه لای سیم و برامت موجب ایجاد بوی بد دهان خواهد شد که این فقط یک عارضه می باشد. اما با پیشرفت علم دندانپزشکی برای ارتودنسی بدون عارضه نوعی خاص از درمان ایجاد شده که از « پلاکهای شفاف یا لاینر استفاده » و غیر قابل روئیت در دهان استفاده می شود. این پلاک ها به مرور زمان جایگاه دندان ها را تصحیح می کنند .

ارتودنسی بدون سیم ( ارتودنسی شفاف ) در واقع از نوع ارتودنسی متحرک می باشد که از تکنولوژی « کدکم » در این درمان استفاده می شود .تکنولوژی کدکم چندین سال است که در خدمت دندانپزشکی و برای خدمت به مردم مورد استفاده قرار می گیرد . ارتودنسی شفاف که نوعی ارتودنسی متحرک می باشد همانند روش های ارتودنسی ثابت برای بیمارانی به کار برده می شود که سن رشد دندان در آنها به پایان رسیده است و تمام دندان های دائمی در فرد رشد کرده است.

بر اساس گفته های بالا برای درمان ارتودنسی هر فرد با استفاده از پلاک های شفاف بسته به وضعیت دندان های فرد یک سری پلاک طراحی و ساخته می شود که تعداد این پلاک ها بر حسب مشکلات بیمار مختص او ساخته می شود لذا مراحل پیچیده کلینیکی ندارد. و بعد از مراجعه فد به کلینیک دندانپزشکی و مورد معاینه قرار گرفتن بیمار قالب دقیقی برای دندان های فرد متقاضی طراحی می شود و این قالب به لابراتوار ارسال می شود . در لابراتوار بعد از گرفتن قالب و اسکن کردن آن با فایل‌های کامپیوتری و باتوجه به اطلاعات ارسالی رادیوگرافی و فتوگرافی و عکس‌های متفرقه بیمار، یکسری پلاک شفاف ساخته و به بیمار تحویل داده می‌شود که بیمار هر دو هفته یک‌بار پلاک‌ها را به‌ترتیب شماره استفاده می‌کند.

مزایای ارتودنسی شفاف

 • دستگاه ارتودنسی شفاف حجم کمی دارد و به راحتی بیمار می تواند با آن سازگاری ایجاد کند.
 • فرد می تواند پلاک ها را موقع غذا خوردن از دندان خارج کند.
 • در طول روز بدون مشکل فرد می تواند از پلاک های شفاف استفاده کند لذا موقع صحبت کردن به دلیل شفافیت خاصی که این پلاک ها دارند قابل روئیت نیست و فرد بدون مشکل به راحتی می تواند به حرف زدن خود ادامه دهد.
 • جلوگیری از پوسیدگی دندان و خرابی آن بهداشت دهان و دندان ما با داشتن ارتودنسی شفاف از روز های اول بهتر نیز شده است.چرا که شما در طول روز مجبور به رعایت بهداشت هستین و هر موقع نیاز باشد آن را از دهان خود خارج می کنید و دندان های خود را تمیز می کنید.
 • جلوگیری از تغییر رنگ در دندان ها یکی دیگر از محاسن ارتودنسی شفاف می باشد.
 • مدت درمان ارتودنسی شفاف به نسبت براکت و سیم خیلی کم است. بطوری که مدت زمان درمان ارتودنسی سیمی که یک تا یک و نیم سال است با ارتودنسی شفاف این زمان به هفت تا هشتم ماه کاهش پیدات می کند.